Zastanawiasz się, w jaki sposób napisać zakończenie pracy licencjackiej? W pewnym sensie można powiedzieć, że jesteś już na końcowym etapie zmagania się z pisaniem tego rodzaju pracy. Zakończenie to chyba najbardziej przyjemna część pracy, albowiem zwieńcza całe twoje dzieło i w dużym uproszczeniu polega głównie na dokonaniu podsumowania tego co wcześniej napisałeś. Zatem jak napisać zakończenie pracy licencjackiej?
Czym jest praca licencjacka?
Praca licencjacka jest drugą w skali trudności, po pracy magisterskiej, pracą, którą musisz napisać w ciągu swoich studiów. Niemniej jednak jeśli chodzi o harmonogram, to pisze się ją w pierwszej kolejności, albowiem zwieńcza ona trzyletnie studia licencjackie. Praca licencjacka nie jest aż tak wymagająca jak magisterska i jej napisanie nie jest specjalnie trudne. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że taka praca ma charakter głównie odtwórczy i polega na zsyntetyzowaniu publikacji, które powstały już na dany temat. Jest to zasadnicza różnica w porównaniu z pracą magisterską, która powinna być bardziej odkrywcza i w dużej mierze polegać na pracy własnej i źródłach. Oczywiście praca licencjacka zasadniczo składa się z trzech części, czyli ze wstępu, z rozwinięcia, które będzie składało się z kilku rozdziałów, a także z zakończenia pracy.
Jak napisać zakończenie pracy licencjackiej?
Zakończenie pracy licencjackiej polega głównie na dokonaniu podsumowania dotychczasowych ustaleń, które zawarte zostały w poprzedniej części pracy. Oczywiście takiego podsumowania nie można robić pobieżnie, musi być dość wnikliwe, tak aby czytelnik w zasadzie zaczynając czytanie pracy od zakończenia doskonale wiedział, jaka jest zawartość pracy. Część promotorów zaleca pisanie zakończenia pracy licencjackiej na samym początku. Wydawać by się mogło to dosyć dziwnym rozwiązaniem, niemniej jednak musisz wiedzieć, że zanim przystąpisz do pisania pracy to zbierasz cały materiał, a także przeprowadzasz podstawowe badania, czyli zanim zaczniesz pisać, to już wiesz, jaka będzie zawartość twojej pracy. Dlatego też pisanie na samym początku zakończenia jest bardzo dobrym pomysłem, albowiem pozwala ci zebrać całość materiału i spisać go bardzo zwięzłej formie.