pożyczki pod weksel

Oprócz pożyczek, które możemy uzyskać w bankach i instytucjach pozabankowych, istnieją również takie narzędzia finansowe jak pożyczki pod weksel. W przypadku banków i firm pożyczkowych pożyczkobiorcy są mniej klub bardziej weryfikowani pod kątem zdolności kredytowej. Pożyczka pod weksel to rodzaj prywatnego kredytu o specyficznym zabezpieczeniu. Weksel to osobny dokument do umowy pożyczkowej, który stanowi zabezpieczenie dla pożyczkodawcy. W jaki sposób? O tym w dalszej części artykułu.

Czym jest weksel?

Sposób zawierania umów opartych o weksel reguluje prawo wekslowe. To dość specyficzny dokument będący w tym wypadku zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy. Przede wszystkim weksel oprócz podstawowych danych dwóch stron umowy zawiera również ustalenia odnośnie daty i miejsca spłaty pożyczki i wysokość kosztów długu. Ważne są informacje odnośne odsetek w przypadku gdy pożyczka nie jest spłacana w wyznaczonym terminie. Co ważne dokument wekslowy można sprzedać a także wykorzystać go jako środek płatniczy. To może nieść za sobą poważne reperkusje dla pożyczkobiorcy. Wielokrotnie może bowiem zmienić się jego pożyczkodawca.

Zalety pożyczki pod weksel

Ta forma pożyczania pieniędzy ma wiele zalet. Przede wszystkim nie dotyczą nas w tym wypadku wszelkie formalności związane z zaciąganiem kredytu w banku. Nie musimy udowadniać swojej zdolności kredytowej, nie musimy posiadać zaświadczenia z BIK, BIG czy też KRD. Nie musimy spełniać specjalnych warunków odnośnie formy i czasu zatrudnienia. Ta forma pożyczki prywatnej skierowana jest również do osób zadłużonych, z egzekucją komorniczą, które nie mają szans na kredyt w banku.

Zagrożenia dla pożyczkobiorcy

Pożyczki pod weksel oprócz niezaprzeczalnych zalet, posiadają również wady. Stanowią one spore zagrożenie dla osób, które pragną w ten sposób pozyskać gotówkę. Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie zweryfikować swojego potencjalnego pożyczkodawcę. Oferują się oni często na forach związanych z finansami. Tam też z pewnością znajdziesz opinie na ich temat. Bardzo ważne jest aby umowa precyzyjnie skontrowana. Tak aby nie dawać żadnej możliwości na dowolna interpretację. Należy podać kwotę jaką pożyczamy oraz wysokość kwoty jaką oddamy oraz czas kiedy to nastąpi. Sankcje za przekroczenie terminu spłaty też powinny być ściśle określone.

Warto również zwrócić uwagę na inne istotny zapisy z umowy wekslowej. Jeśli podpisujemy taką umowę in blanco kategorycznie musimy zaznaczyć w niej do jakiej kwoty weksel może być egzekwowany. Inaczej będziemy narażeni na finansowe zrujnowanie. Taki zapis zabezpieczy nasz majątek. Dla jasności sytuacji warto również określić w umowie warunki na jakich pożyczkodawca może sprzedać weksel kolejnemu podmiotowi. Da nam to pewną kontrolę nad obiegiem weksla.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here