Jak zrobić i utrzymać porządek w piwnicy?

Piwnica to pomieszczenie bardzo potrzebne w każdym gospodarstwie domowym. Gdzie indziej przechowywalibyśmy przetwory, narzędzia, opony samochodowe, rowery, sprzęty turystyczne, ogrodowe, niepotrzebne ubrania i wiele innych rzeczy, z których korzystamy tylko od czasu do czasu?

Wielu z nas nie potrafi jednak w odpowiedni sposób wykorzystać i właściwie zagospodarować piwnicy. Często panuje w niej bałagan, chaos, traktujemy piwnicę jako skład niepotrzebnych rzeczy. Wynosimy tam wszystko, co „jeszcze może się przydać”, a w rzeczywistości okazuje się, że dana rzecz już nigdy nam się nie przyda.

Od czego zacząć porządki?

Porządki w piwnicy należy zacząć od segregacji przedmiotów, które się w niej znajdują i pozbycia się tych, które niepotrzebnie zajmują tylko miejsce w piwnicy. Gdy już pozbędziemy się starych gratów, w piwnicy zrobi się nieco luźniej, należy pomyśleć o odpowiednim umeblowaniu piwnicy.

Na pewno przydadzą się stabilne regały, najlepiej regały metalowe, metalowe wieszaki, wiszące półki. Metal to surowiec odporny na wilgoć, różnice temperatur, uszkodzenia mechaniczne.

Powierzchnię piwnicy należy zagospodarować tak, by wykorzystać każdy wolny metr zarówno podłogi, jak i ściany. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku niewielkich piwnic. Robiąc generalne porządki w piwnicy usuńmy kurz, pajęczyny, wilgoć.

Przechowywanie przedmiotów w piwnicy

Jeżeli pragniemy, by w piwnicy panował prawdziwy porządek, trzymajmy się kilku zasad. Wszystkie przedmioty przechowywane w piwnicy starajmy się odpowiednio posegregować. W jednym miejscu trzymajmy słoiki z przetworami, w innym narzędzia, w jeszcze innym miejscu przechowujmy niepotrzebne w danym momencie ubrania i buty, itp. Tym sposobem unikniemy bałaganu i nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem czegokolwiek.

Przedmioty ciężkie i często używane dobrze jest trzymać na najniższych półkach regału lub pod stołem. To sprawi, że będziemy mieć łatwy dostęp do tych rzeczy. Małe, często używane przedmioty warto przechowywać w szufladach, w pudełkach lub na wiszących półkach z przegrodami. Szuflady czy pudełka można opisać, wówczas będzie wiadomo, co się w nich znajduje.

Przedmioty o dużych rozmiarach, zajmujące sporo miejsca, np. rowery, opony, wąż ogrodowy powieśmy na ścianach. Dzięki temu zyskamy więcej wolnej przestrzeni w piwnicy i nie będzie potrzeby przestawiania np. roweru, by dostać się do regału, do szafki czy do półki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here