W jaki sposób najłatwiej kontrolować szkodniki i choroby plonów

Środki agrochemiczne oznacza każdą substancję lub mieszaninę substancji używaną do zabijania, odstraszania lub innego zwalczania szkodników, w tym owadów, ślimaków, gryzoni, grzybów, bakterii i chwastów zagrażających plonom.

Stosowane dawniej metody były proste i zależały od tradycyjnych sposobów w określonych miejscach. Używano przykładowo popiołu, moczy i roztwory tytoniu do zwalczania szkodników w plonach, jednak te tradycyjne praktyki były niewystarczające do skutecznej ochrony plonów. Poprawa zwalczania szkodników zaczęła stopniowo przynosić zadowalające wyniki dla rolników i przemysłu spożywczego już w XIX wieku. Najbardziej oczywistymi korzyściami wynikającymi ze stosowania środków ochrony roślin są korzyści ekonomiczne, ochrona wydajności i jakości towarów oraz redukcja innych kosztownych nakładów, takich jak siła robocza i paliwo. Takie preparaty odgrywają istotną rolę w rentowności gospodarstwa, zapewniając niezawodne dostawy produktów rolnych, i poprawiając jakość plonów.

Najlepszym sposobem zwalczania chorób roślin jest podejście zintegrowane, które obejmuje jednoczesne zarządzanie kulturowe i mechaniczne, kontrolę chemiczną i biologiczną.

rolnictwo

Zarządzanie kulturowe wykorzystujące wydajność roślin w lokalnym klimacie, jeśli to możliwe to stosowanie odmian odpornych na choroby, oraz nasion lub materiału siewnego dobrej jakości. Kontrola biologiczna, w zależności od użycia kompostu, może redukować patogeny poprzez wprowadzenie pożytecznych mikroorganizmów, przykładowo sadzenie roślin kwitnących przyciąga pożyteczne owady na wszystkich etapach rozwoju. Kontrola chemiczna będzie skuteczna po uprzednim zidentyfikowaniu przyczyny problemu i zastosowaniu środka zaradczego w odpowiednim czasie i przy użyciu zalecanej metody. Metodą ochrony plonów jest również szeroka szyjka korzeniowa rzepaku, uzyskiwana po zastosowaniu regulatorów wzrostu – fungicydy w rzepaku. W niektórych przypadkach straty upraw spożywczych z powodu chorób, chwastów i szkodników wynoszą średnio 35 procent. Bezpośrednie straty plonów spowodowane przez patogeny, insekty i chwasty są w sumie odpowiedzialne za straty wynoszące od 20 do 40 procent globalnej produktywności rolniczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here