Jak złożyć wypowiedzenie z pracy?

Zawarcie umowy z pracownikiem wiąże się z nadaniem odpowiednich praw i obowiązków. Jest ona zawierana na początku zwykle na trzy miesiące, potem na rok, a następnie zależnie od pracodawcy. Okres umowy narzuca nam z kolei prawa i obowiązki pracownika, w tym prawo do urlopu oraz prawo do złożenia wypowiedzenia. Co zrobić więc w przypadku, gdy chcemy zerwać umowę z pracodawcą? Jak złożyć wypowiedzenie z pracy?

Jak złożyć wypowiedzenie z pracy?

Musimy zdawać sobie sprawę z obowiązków i praw narzuconych przez kodeks pracy. Pomaga on nie tylko pracownikowi w pełni w świadczeniu usług pracowniczych zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, ale też strzeże pracodawcę przed szybkim zwolnieniem się pracownika. Bowiem pracodawca pozbawiony pracowników może mieć znaczne problemy na rynku. Z tego powodu, w zależności od stażu pracy, mamy do czynienia z różnymi okresami wypowiedzenia.

Jak złożyć wypowiedzenie z pracy?I tak, gdy jesteśmy zatrudnieni w firmie w okresie krótszym niż 6 miesięcy to przysługuje nam prawo do 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Jeśli okres ten wynosi powyżej sześciu miesięcy i jest mniejszy niż 3 pełne lata to wówczas obowiązuje nas miesięczny okres wypowiedzenia, zaś powyżej tego okresu okres wypowiedzenia jest cały czas ten sam i wynosi 3 pełne miesiące. Co tak naprawdę te okresy oznaczają? Oznaczają to, że od momentu złożenia wypowiedzenia do momentu faktycznego zakończenia pracy musimy być do dyspozycji pracodawcy czyli normalnie pracować. Umowa przestaje nas obowiązywać dopiero po zakończeniu okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie składa się pisemnie i musi być ono przekazane pracodawcy

Prawnie występują trzy formy złożenia wypowiedzenia: wypowiedzenie przez pracodawcę oraz dwa sposoby wypowiedzenia przez pracownika, czyli wypowiedzenie z okresem wypowiedzenia, o którym mowa była powyżej oraz wypowiedzenie na mocy porozumienia stron. Czym tak naprawdę jest to drugie?

Wypowiedzenie za porozumieniem stron jest wypowiedzeniem, którego nie obowiązuje okres wypowiedzenia. Oznacza to, że jest ono ustalane bezpośrednio z pracodawcą i jeśli obie strony uzgodnią odpowiednie warunki wówczas nie jest potrzebne żadne dodatkowe odgórne prawo. W tym przypadku pracownik z nawet ponad 3 letnim stażem może zakończyć pracę po upływie miesiąca czy nawet dwóch tygodni. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here