fotografia, a łączenie kolorów

Kolory, nie tylko w fotografii są wspaniałym i efektownym środkiem wyrazu. Jednak jeżeli zostały w prawidłowy sposób zastosowane, mogą stać się jednym z najistotniejszych elementów zdjęcia. Dzisiejszy artykuł dotyczy łączenia kolorów w fotografii, dowiesz się z niego jak zestawiać ze sobą barwy, jakie panują zasady harmonii kolorów oraz jak sprawić, by zdjęcie w kolorze było bardziej interesujące. Zachęcamy do przeczytania!

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jak-laczyc-kolory-na-zdjeciach/

Czy zasady łączenia kolorów powinny być uzależnione od tematyki fotografii?

To w jaki sposób połączymy ze sobą kolory na zdjęciu, powinno być uzależnione też od tematyki fotografii. Jeżeli zamierzamy wykonać sesję produktów, które na przykład zamierzamy sprzedawać, powinniśmy umieścić je na jasnym lub ciemnym tle. W tym przypadku intensywne kolory się nie sprawdzą, najlepszym wyborem będzie biel lub czerń. Z kolei, jeżeli zabieramy się za fotografowanie krajobrazów, powinniśmy postawić na kolory natury. Można także swobodnie korzystać z różnego rodzaju kontrastów, na przykład gdy fotografujemy ludzi, wykonujemy im portrety. W przypadku, gdy naszym hobby jest wykonywanie zdjęć potraw, które wcześniej przyrządziliśmy, lepiej jest nie używać dodatków, które są w mocnych kolorach. Takim działaniem możemy doprowadzić do tego, że to co powinno być na pierwszym planie, będzie na drugim. A to efekt odwrotny, od zamierzonego.

Emocje, a łączenie ze sobą kolorów

Każda dziedzina fotografii opiera się na dobraniu takiego zestawu kolorów, który wzbudzi u odbiorcy konkretne emocje, na przykład: złość, smutek lub radość. W końcu każda barwa symbolizuje coś innego, biały kolo oznacza delikatność, czarny smutek, czerwony pożądanie, a szary neutralność. Z kolei żółty jest kolorem optymistycznym, zielony kolorem nadziei, a niebieski symbolem wolności. Można by tak wymieniać w nieskończoność, w końcu paleta barw jest niezwykle szeroka.

A co z kontrastami?

Kolory można łączyć ze sobą pod kątem podobieństwa, jak i kontrastu. W zależności od doboru kolorów, które mają tworzyć jedność, można utworzyć kompozycje, które będą dynamiczne, ale też takie które będą rozświetlone.

Zobacz też: http://www.leaderprice.pl/bledy-fotografow-ktore-sa-najczesciej-popelniane/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here