Utylizacja oleju spożywczego

Zużyty olej to problem bardzo często spotykany na naszym świecie nie tylko w restauracjach, ale także i w domach jednak w mniejszych ilościach. Wiele osób nieświadomie wyrzuca olej do toalety co jest surowo zabronione, gdyż może on zatkać lub uszkodzić nam rury, dzięki czemu będziemy mieli bardzo duży problem podczas spuszczania wody. Taki olej należy uprzednio zabezpieczyć lub wywieź do specjalnego punktu. W momencie gdy tłuszcz zostanie źle zutylizowany szczególnie w połączeniu z innymi odpadami typu chusteczki, serwetki lub resztki jedzenia tworzy tak zwaną kulę śnieżną, która w momencie przepływania przez ściegi może cały znajdujący się brud wyrzucić przez kratkę ściekową na zewnątrz. Co możemy więc zrobić z olejem po przelaniu go do pojemnika, słoika. Pierwsza rzecz, która powinna przyjść nam na myśl to pojemnik na odpady mieszane w kolorze czarnym. Natomiast w przypadku restauracji zużyty olej możemy oddać firmie, która zajmuje się jego przetwarzaniem. Jest to jeden z najwygodniejszych i najtańszych sposobów, gdyż koszt za wywóz jednego opakowania, słoika zaczyna się od kilkudziesięciu złotych.

Zużyty olej, a mydło

W szczególności z zużytego oleju kokosowego oraz rzepakowego najszybciej i najłatwiej przygotujemy mydło, które możemy wykorzystać do prania i sprzątania.

Rzepakowo kokosowe mydło gospodarcze, a przepis

  • 350 g oleju rzepakowego
  • 150 g oleju kokosowego
  • 71 g wodorotlenku sodu
  • 170 g wody

Dodatkowo potrzebne nam będzie:

  • Waga z dokładnością do 0,1 g
  • Gruby pojemnik
  • Blender
  • Foremka

Sposób przygotowania:

W osobnych słoikach odmierzamy 150 g wody oraz 71 g wodorotlenku sodu. Następnie roztwór ten łączymy z wodą delikatnie go mieszając.  Następnie najlepiej odstawić całość w miejsce gdzie nie spędzamy koło niego dużo czasu, gdyż opary wodorotlenku sodu są trujące i czekamy do momentu gdy nasz roztwór będzie miał temperaturę pokojową. W garnku podgrzewany odpowiednią ilość oleju kokosowego i czekamy do momentu gdy się rozpuści. Gdy olej kokosowy zrobi się płynny to dolewamy do niego odpowiednią ilość oleju rzepakowego. W momencie, gdy mamy do czynienia z olejem po smażeniu należy go przefiltrować przez gazę. Następnie wodorotlenek sodu dodajemy do ostudzonego do temperatury pokojowej oleju i całość blendujemy do momentu aż uzyskamy konsystencje budyniu.

Więcej informacji: skup zużytego oleju cena – poznaj więcej informacji o ekologicznym recyklingu oleju w gastronomii.

Utylizacja olejów – zalety

Wygoda:

W tym wypadku najlepiej skorzystać z usług firmy, która jest odpowiedzialna za utylizacje oleju, ponieważ prawo w Polsce, które związane jest z zużytym olejem może być trudne do zrozumienia oraz z samodzielną utylizacją tego typu zużytego płynu spożywczego mogą wiązać się wysokie koszty.

Oszczędność czasu:

W momencie, gdy dostarczamy do firmy lub wywozimy zużyty olej do specjalnego kontenera musimy go przewieź w odpowiednich warunkach specjalnym pojazdem. W przypadku, gdy wynajmiemy do utylizacji oleju firmę to ona właśnie odpowiada za transport oraz pojazd, którym przewożony jest olej, przez co jesteśmy w stanie zaoszczędzić na tym sporo czasu.

Ekologia:

Utylizacja lub przetwór zużytego oleju przyczyniają się do ochrony środowiska, gdyż płyn ten nie znajduje się na naszej ziemi w środowisku naturalnym co często w dzisiejszych czasach staje się problemem dlatego, że ludzie wylewają zużyty olej na łąki, pola lub do lasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here