Czy urlop wychowawczy wlicza się do lat pracy?

Kodeks pracy zawiera określone regulacje dotyczące urlopów pracowniczych. Treść ustawy szczegółowo wyjaśnia, jakie mamy rodzaje urlopów, jak udziela się określone urlopy oraz czy konkretny urlop będzie wliczał się do lat pracy. Takie regulacje są bardzo istotne z punktu widzenia pracowników, a zwłaszcza tych, którzy w czasie świadczenia pracy u danego pracodawcy będą decydowali się na dzieci. To, czy dany urlop będzie dla pracownika rodził określone prawa i obowiązki, często decyduje o tym, czy pracownik się na urlop zdecyduje. Jednym z rodzajów urlopów w kodeksie pracy jest urlop wychowawczy. Czym jest ten urlop i czy urlop wychowawczy wlicza się do lat pracy? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Czy urlop wychowawczy wlicza się do lat pracy?

Czy urlop wychowawczy wlicza się do lat pracy?Zanim wyjaśnimy, czy urlop wychowawczy wlicza się do lat pracy, zdefiniujemy urlop wychowawczy i podamy najważniejsze informacje na temat tego urlopu. Urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi na jego wniosek tak, aby pracownik mógł przebywać ze swoim dzieckiem i współuczestniczył w procesie jego wychowania. Kodeks pracy wychodzi więc naprzeciw i proponuje takie rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na opiekę nad dzieckiem przez nianię czy babcię. Urlop wychowawczy udzielany jest na maksymalnie 36 miesięcy i jest możliwe, by podzielić go na 5 części – części mogą być różne i zależą od preferencji pracownika. Podczas urlopu wychowawczego rodzic może ubiegać się o zasiłek, co jest dobrym rozwiązaniem, zważywszy, że pracodawca nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi wynagrodzenia. Pracownik przebywający z małym dzieckiem nie świadczy pracy – stosunek pracy ulega zawieszeniu. Urlop wychowawczy udziela się na czas nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Jak widzimy urlop wychowawczy jest wygodnym rozwiązaniem. Ale czy urlop wychowawczy wlicza się do lat pracy?

Jak się okazuje, kodeks pracy wprost odpowiada na pytanie, czy urlop wychowawczy wlicza się do lat pracy, bowiem w art. 186⁵ mówi o tym, że „okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here