Czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy?

Klasyczna umowa o pracę nie jest jedynym rozwiązaniem, które umożliwia świadczenie pracy. Trzeba pamiętać, że szeroko praktykowane kontrakty o naturze cywilnoprawnej są bardzo popularne niemal w każdej branży. Są one szczególnie korzystne dla pracodawcy, który nie musi od nich odprowadzać składek na Fundusz Pracy oraz wielu innych dodatkowych danin. Ponadto w przypadku, gdy konieczne będzie wysłanie pracownika na dodatkowe badania, możliwe będzie obciążenie go kosztami. W zasadzie wszystko może być określone w umowie, a przepisy kodeksu cywilnego stosuje się jedynie w zakresie nieuregulowanym w danym kontrakcie.

Czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy?

Czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy?Bardzo nurtująca jest kwestia czy umowa zlecenie liczy się do stażu pracy. Praktyka wskazuje, że takie porozumienie nie zawsze stanowi samoistny tytuł do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. To oznacza, że takich lat nie będzie można zaliczyć do ogólnego stażu pracy. Bez wątpienia warto w tej mierze odwołać się do ustalonych zwyczajów, które przez lata wypracowała judykatura. W ich myśl jedynie w przypadku, gdy wysokość odprowadzanych na świadczenia emerytalne i rentowe składek ustalana była w oparciu o minimalne wynagrodzenie za pracę, możliwe jest zaliczenie danego okresu do stażu pracownika. Jest to kwestia niezwykle istotna dla osób, które po raz pierwszy podejmują pracę. Należy mieć na uwadze, że to właśnie wtedy ustalane wynagrodzenie jest znacząco zaniżane, co negatywnie wpływa na sytuację pracownika na rynku.

Istnieje jeszcze pewna sytuacja, w której w ogóle nie może być mowy o objęciu pracownika składkami. Występuje ona wtedy, gdy pracodawca zatrudnia studenta do 26 roku życia, emeryta lub rencistę. Wtedy w ogóle nie jest on obowiązany do odprowadzania składek, a co za tym idzie – pracownik nie nabywa uprawnień z tytułu rosnącego stażu pracy. Jest to kwestia niezwykle kontrowersyjna, która budzi szczególne niezadowolenie władz związkowych. Niestety, konieczna jest zmiana obowiązujących ustaw, aby sądy mogły zacząć orzekać w takich sprawach na korzyść pracownika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here