Czy umowa zlecenie liczy się do lat pracy?

Staż pracy i jego długość zależna jest nie tylko od przepracowanych lat na umowę o pracę, ale również okresów odbywania służby wojskowej czy też okresów nauki. Poszczególne okresy sumuje się, jednak gdy się ze sobą pokrywają, należy wybrać ten okres, który będzie bardziej korzystny dla pracownika. Od długości stażu pracy zależy bowiem nie tylko długość urlopu wypoczynkowego, ale także wielkość emerytury czy okres wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Najważniejsze to wiedzieć jakie elementy możemy wrzucić do stażu pracy

Czy umowa zlecenie liczy się do lat pracy? Po pierwsze jeśli nigdy wcześniej nie posiadaliśmy żadnego zatrudnienia możemy do stażu pracy zaliczyć wszystkie okresy związane z wykształceniem. Do stażu zaliczamy szkoły zawodowe, licea czy szkoły policealne. Okres różni się w zależności od rodzaju szkoły i wynosi: 8 lat w przypadku studiów wyższych, 4 lat w przypadku ukończenia liceum ogólnokształcącego, przy szkole policealnej wynosi 6 lat, a przy szkole zawodowej lat 5. Tu zaznaczyć należy, że wybieramy tylko najdłuższy okres szkolny, nawet jeśli ukończyliśmy dwie lub trzy z wyżej przedstawionych szkół. Ponadto samo ukończenie studiów wyższych bez posiadania dyplomu nie pozwala na zaliczenie do stażu pracy okresu 8 letniego. Musimy się obronić i zyskać tytuł magistra, by móc cieszyć się takiem stażem pracy.

Do tak wyliczonego wykształcenia dokładamy wszystkie okresy, w których zatrudnieni byliśmy na umowę o pracę. Bez względu na fakt przerw między poszczególnymi okresami zatrudnienia. Jednak muszą to być jedynie umowy o pracę, tylko one zaliczone są jako forma zatrudnienia w prawie pracy. Co więc z pozostałymi umowami?

Czy umowa zlecenie liczy się do lat pracy?

Odpowiedź brzmi – nie. Ani umowa o dzieło, ani też umowa zlecenie nie są zaliczane do stażu pracy. Podlegają one bowiem osobnemu odliczeniu i zatrudnienie na ich podstawie nie uprawnia pracownika do np. korzystania z urlopu wypoczynkowego. Wobec tego niezależnie od tego jak długo byliśmy w taki sposób zatrudnieni, nie możemy tego dodać do naszego stażu pracy. Co istotne również okresy prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie są zaliczane do stażu pracy i nie mają wpływu ani na wielkość przysługującego nam urlopu wypoczynkowego ani długości okresu wypowiedzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here