Jak się pisze wypowiedzenie z pracy?

Niejednokrotnie w trakcie naszej przygody z zatrudnieniem na umowę o pracę będziemy mieć do czynienia z wypowiedzeniem tej umowy. Jest to sytuacja zwykle niekorzystna dla jednej ze stron lub neutralna w niektórych przypadkach. Wiąże się ze złożeniem odpowiedniego dokumentu uprawniającego do zerwania obowiązującej nas umowy o pracę. Jak się pisze wypowiedzenie z pracy?

Jak się pisze wypowiedzenie z pracy?

Wypowiedzenie może zostać złożone zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Wyróżniamy trzy rodzaje wypowiedzenie: z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz na mocy porozumienia stron. Taki dokument musi zostać złożony pisemnie i w odpowiedniej formie oraz przedstawiony do wglądu do obu zainteresowanych stron.

Jak się pisze wypowiedzenie z pracy?Jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniem umowy o pracę z okresem wypowiedzenia należy przedstawić tutaj dwie grupy i dwa okresy takich wypowiedzeń. Są to wypowiedzenia o pracę przy okresie próbnym i wypowiedzenia w przypadku pełnometrażowej umowy o pracę. W przypadku tego pierwszego okres wypowiedzenia wynosi: 3 dni (poniżej 2 tygodni pracy), tydzień (powyżej 2 tygodni) oraz 2 tygodnie (w przypadku zatrudnienia na okres próbny na 3 miesiące). W przypadku zaś umowy o pracę, niezależnie czy zawarta została ona na czas określony czy nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi: 2 tygodnie przy zatrudnieniu poniżej 6 miesięcy, miesiąc w przypadku zatrudnienia powyżej 6 miesięcy i poniżej 3 lat i 3 miesiące w okresach dłuższych niż trzy lata.

Przejdźmy teraz do struktury dokumentu

Co tak naprawdę powinno się w nim znajdować, żeby był prawomocny? W prawym górnym rogu należy umieścić miejscowość oraz datę złożenia wypowiedzenia. Następnie, nieco niżej i po lewej stronie, umieszczamy dane pracownika, czyli jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Po prawej stronie zaś umieszczamy dane pracodawcy, nazwę firmy, adres oraz NIP i REGON.

Teraz wystarczy tylko zatytułować nasz dokument jako np. „Wypowiedzenie umowy o pracę” oraz napisać odpowiednią treść. W treści wypowiedzenia umowy o pracę powinna znaleźć się data i numer rozwiązywanej umowy o pracę wraz z datą rozwiązania umowy albo, gdy mamy do czynienia z rozwiązaniem za wypowiedzeniem wpisujemy w treści obowiązujący nas okres wypowiedzenia. Nie trzeba podawać przyczyny wypowiedzenia. Wystarczy jedynie podpis i można wypowiedzenie składać do pracodawcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here