Porządki w warsztacie

0
2185

Czy utrzymanie porządku w domowym warsztacie jest takie istotne? Majsterkowanie dla wielu osób jest największą pasją. Jednak, by móc sprawnie i komfortowo realizować swoje projekty, miejsce pracy musi być odpowiednio przygotowane i przede wszystkim uporządkowane. Narzędzia i pozostały sprzęt nie mogą leżeć gdziekolwiek. Każda rzecz musi mieć swoje miejsce. Odpowiednie posegregowanie i ułożenie znacznie ułatwia majsterkowanie. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych rad ułatwiających utrzymanie ładu w warsztacie.

Dlaczego warto dbać o porządek?

Narzędzia, śruby, nakrętki oraz inne mniejsze i większe przedmioty leżące w każdym kącie sprawiają, że praca staje się bardzo trudna jeśli wręcz niemożliwa do wykonania. Warto zadbać o to, by w miejscu pracy panował ład. Każdy przedmiot powinien mieć swoje z góry ustalone miejsce. Narzędzia warto ulokować w taki sposób, by dostęp do nich był łatwy i intuicyjny.

Zagospodarowanie przestrzeni

Przede wszystkim należy się zastanowić jak dużo miejsca potrzebujemy na przechowywanie narzędzi oraz innych rzeczy takich jak na przykład: części zamienne, śruby, farby itp.. Zazwyczaj wystarczy na ten cel przeznaczyć kilka metrów kwadratowych. Meblami idealnie nadającymi się do przechowywania różnego rodzaju sprzętu są regały metalowe. W sytuacji gdy jesteśmy zmuszeni składować większą ilość rzeczy można w warsztacie zamontować kilka regałów i połączyć je ze sobą. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również stosunkowo tanie. Sprzęt składowany na otwartych półkach regałowych można nie tylko łatwo zlokalizować, ale równie szybko go użyć.

Przechowywanie narzędzi ułatwiają również różnego rodzaju skrzynki. Można w nich poukładać nie tylko mniejsze narzędzia ale również uszczelki, gwoździe, podkładki i inne drobne przedmioty. Sprzęt  pogrupowany w skrzynkach można z bardzo łatwo składować na regałach.

Warto pomyśleć także o zamykanej szafie. Przydaje się ona do przechowywania najbardziej cennych oraz niebezpiecznych narzędzi .

Bezpieczeństwo pracy

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to by miejsce pracy było nie tylko funkcjonalne ale również maksymalnie bezpieczne. Samo uporządkowanie warsztatu znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia jakiegoś przykrego zdarzenia. Jednak warto też pomyśleć o zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń. W sklepach można kupić na przykład meble warsztatowe wyposażone w specjalne miękkie wykończenia. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy ma także odpowiednia odzież robocza. Przy pracy należy używać nie tylko odpowiednich rękawic ale także okularów ochronnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here