Czy poszukiwanie pracy jest łatwe? To wszystko tak naprawdę zależy od osoby, która takowego zajęcia poszukuje. Ten temat można rozpatrywać z różnych punktów widzenia. Pierwszy to ten, który mówi o osobach twierdzących, że chcą znaleźć prace. Jednak ich twierdzenie bardzo często nie jest zgodne z rzeczywistością, która przedstawia się zupełnie inaczej. Nawet nie robią nic w tym kierunku, aby takowe zatrudnienie znaleźć. Po prostu żyją swoim życiem i nie robią nic ciesząc się z faktu, że pieniądze spadają im jakimś cudem z nieba. Jednak takimi osobami nawet nie warto się dłużej zajmować. Warto przejść do osób, które faktycznie takowe zatrudnienie chcą znaleźć i chcą zarabiać własne pieniądze, które są zawsze przydatne do utrzymania. Takie osoby stawiają sobie bardzo często pytanie – jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracęMoże nie będzie to łatwe zadanie, jeżeli jednak ktoś ma w sobie odpowiednio dużo chęci, to na pewno takie zajęcie dla siebie szybko znajdzie. Przede wszystkim taka osoba musi mieć w pierwszej kolejności dobrze opracowane CV. Bez tego nigdzie nie ma szans na to, aby znaleźć zatrudnienie. Każdy pracodawca, nawet w zwykłym hipermarkecie wymaga takich dokumentów dla siebie. Wzór na CV bez problemu można znaleźć w sieci. Warto jednak ogólnikowo przedstawić co powinno znaleźć się w takim dokumencie. A więc mamy do czynienia z informacjami ogólnymi, jak chociażby imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania. Potem należy wspomnieć o okresach nauki, począwszy od szkoły średniej. Czasem niektóre osoby wspominają również o szkole podstawowej, jednak ten element powinno się pomijać.

Jeżeli ktoś odbywał jakieś praktyki, czy też staż, to także powinien wspomnieć o takim elemencie. Co jest ważne? To doświadczenie zawodowe. Tak, na początku kariery zawodowej nie ma czym się pochwalić w tej rubryce. Nie zapominajmy o tym, że każdy z nas kiedyś był na takim etapie, więc nie ma się czym przejmować. W CV należy również wspomnieć o umiejętnościach, jakie się posiada, jak np.prawo jazdy, czy też obsługa komputera. Im będzie ich więcej, tym lepiej. Przy czym nie można niczego zmyślać, ponieważ w pracy może zostać to zweryfikowane. Na końcu należy dodać klauzulę o RODO, ponieważ pracodawcy tego wymagają. Z tak przygotowanym dokumentem i listem motywacyjnym (aczkolwiek nie zawsze jest on wymagany) można rozpocząć poszukiwania pracy.

Serwisy ogłoszeniowe w internecie i social media

W pierwszej kolejności należy rozpocząć poszukiwania od internetu. Na lokalnych serwisach ogłoszeniowych zawsze znaleźć można wiele ogłoszeń i ofert pracy, które będą zgodne z naszą pasją lub też umiejętnościami. Pod takimi ogłoszeniami zawsze należy umieścić swoją odpowiedź – o ile warunki oferowane przez pracodawcę będą nam odpowiadały. Czasem może być tak, że ogłoszenie będzie fajne samo w sobie, jednak proponowane wynagrodzenie już nie. Warto więc zastanowić się, czy na takie ogłoszenie zawsze należy odpowiadać.

Tak, każdy kiedyś zaczynał z niskiego pułapu. Jeżeli jednak wiemy, że ktoś jest w stanie więcej dać za taką samą pracę, to jednak warto się dwa razy zastanowić. Poza serwisami ogłoszeń zawsze warto przeszukać lokalne social media. Na serwisach społecznościowych powstaje wiele specjalnych grup, gdzie pracodawcy również umieszczają swoje ogłoszenia. Siła social media jest naprawdę bardzo duża i potencjalny pracodawca wie, że często szybciej tak znajdzie się pracownika, niż ogłoszenia z pracą. Chociaż niektórzy pracodawcy decydują się na tradycyjne ogłoszenia, które umieszczane są nadal w lokalnych gazetach – dziennikach i tygodnikach.

Jak można jeszcze znaleźć pracę?

Jak znaleźć pracęSamodzielnie chodząc i pytając. Czasem może być tak, że firma kogoś szuka, jednak ogłoszenia nie zamieści. Jeżeli jednak ktoś podejdzie i zapyta, to zaczynają być potencjalnie zainteresowani – aczkolwiek nie można powiedzieć, że oni od razu będą taką osobą zainteresowani. Poza tym warto skorzystać z „poczty pantoflowej”, jeżeli ktoś szuka zajęcia. Rozpuszczenie informacji o poszukiwaniu etatu wśród swoich znajomych jest bardzo skuteczne, dlatego warto „szepnąć” kilka słówek, a informacja na pewno poniesie się dalej. Nie można zapominać również o PUP, czyli powiatowym urzędzie pracy, gdzie zawsze znaleźć można ogłoszenia o zatrudnieniu.

Dzisiaj, aby zarejestrować się w takim urzędzie nie trzeba spełniać specjalnych wymagań, dlatego warto pomyśleć o takiej opcji. Przy czym ogłoszenia, jakie czasem proponuje pośrednik pracy nie zawsze będą zgodne z naszymi aparycjami. Jeżeli jednak pośrednik powie, że mamy na nie odpowiedzieć – będzie trzeba to zrobić. Jest jednak wiele osób, które zgodnie mówią że dzięki takim urzędom znalazły fajną pracę, dzięki której mogą zarabiać teraz własne pieniądze i nie martwić się o swoją przyszłość i ubezpieczenie zdrowotne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here