Jak pisać pracę magisterską

Jesteś na końcowym etapie studiów i zastanawiasz się jak napisać pracę magisterską? Przed tobą najważniejsze chyba egzamin na końcowym etapie ścieżki edukacyjnej. Praca magisterska jest zwieńczeniem twojej nauki i w dużej mierze od niej również zależy to, czy uda nie zakończysz studia. Nie będziesz w pracy magisterskiej pisał zupełnie samodzielnie, albowiem będzie ci w znacznej mierze pomagał twój promotor. Promotor to swego rodzaju opiekun naukowy, który przekaże ci niezbędną wiedzę na temat warsztatu naukowego.

Jak pisać pracę magisterską?

Jak pisać pracę magisterskąZatem jak pisać pracę magisterską? W pierwszej kolejności powinniśmy określić temat naszej pracy magisterskiej. Temat powinniśmy oczywiście przedyskutować z naszym promotorem, albowiem to on będzie w tym zakresie nam tutaj szczególnie pomocy. Może na przykład podpowiedzieć nam, że temat jest zbyt obszerny, lub też dotyka zagadnienia, które w nauce zostało już dość dobrze opracowane. Dlatego być może nie warto się na nie porywać, a lepiej poszukać jakiejś niszy tematycznej. Kiedy mamy już wybrany temat przystępujemy do zbierania materiałów. Oczywiście w pierwszej kolejności warto poszukać pozycji syntetycznych, które w swoim zakresie obejmują również naszą tematykę. Niemniej jednak musimy znać wszystkie prace naukowe, które zajmują się naszym tematem. Będzie to niezwykle ważne, albowiem część tez została już obalona lub też potwierdzona i będziemy musieli się do nich jakoś odnieść. Dlatego literatura przedmiotu to podstawa, którą powinniśmy opanować na samym początku. Kiedy mamy już zebrano literaturę i w odpowiednim stopniu ją opanowaliśmy, przystępujemy do sporządzania konstrukcji pracy magisterskiej.

Konstrukcja pracy magisterskiej

Naszą pracę musimy podzielić na podstawowe części składowe. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wstęp, kilka rozdziałów, ramach których będziemy opisywać nasze zagadnienie, a także zakończenie. Od razu podpowiadamy, że wstęp do pracy magisterskiej najlepiej jest pisać na samym końcu. Albowiem wtedy będziemy już znali dokładnie wszystkie tezy, które poruszyliśmy naszej pracy magisterskiej i będziemy potrafili to odpowiednio streścić. A właśnie niczym innym jak streszczeniem pracy magisterskiej jest wstęp. Oczywiście podczas pisania pracy magisterskiej musimy być szczególnie wyczuleni na plagiat. Nie możemy sobie w żaden sposób pozwolić na dosłowne przytaczanie fragmentów książek, czy też opracowań bez podania odpowiedniego przepisu. Taka praca już na wstępie będzie zdyskwalifikowana, a nasze szanse na pozytywne zakończenie ścieżki edukacyjnej będą już raczej znikome. Tak więc pamiętajmy o przypisach, albowiem musimy w ten sposób dokumentować w zasadzie wszystkie informacje, które podajemy w naszej pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here