Jak wypowiedzieć umowę o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę – czy mieliście już do czynienia z takim tematem? Część Was z pewnie odpowie, że nie. Tak długo pracujecie na jednym stanowisku pracy lub tak krótko, że ten temat na szczęście Was ominął. Z kolei ktoś może powiedzieć, że nie osobiście, ale ktoś ze znajomych, z rodziny miał problem z tym tematem. Następna grupa to takie osoby, które powiedzą, że nie obchodzi ich ten temat, ponieważ robią na swoje utrzymanie w jednoosobowej firmie. Czwarta grupa osób będzie coś wiedziała na ten temat, ponieważ sami otrzymali takie wypowiedzenie, sami je wręczali lub nawet kogoś zwalniali. Bowiem wypowiedzenia umowy o pracę można rozpatrywać z dwóch stanowisk – z pozycji szefa/właściciela firmy, jak również z pozycji pracownika.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę z pozycji szefa?

Jak wypowiedzieć umowę o pracęOtóż w uzasadnieniu, które napiszecie musicie podać konkretny powód zwolnienia. Czy to powołać się na przewinienie, którego dopuścił się pracownik, czy też dla przykładu na likwidację stanowiska pracy. Powody mogą być najróżniejsze. Możecie również napisać, że pracownik nie przeszedł pomyślnie okresu próbnego lub też nie wyrabiał się ze swoimi obowiązkami. Uzasadnieniem może być również grupowe zwolnienie. W takim wypowiedzeniu oprócz powodu trzeba również podać czas, na jaki zawarty jest to wypowiedzenie. Jeżeli Wy, jako szef składacie to pismo, to macie do wyboru okres natychmiastowy (przewinienie) lub miesięczny, dwumiesięczny, czy też trzymiesięczny. Wypowiedzenie od pracownika musi również zawierać powód zwolnienia.

Wypowiedzenie umowy przez pracownika

Nie, pracownik nie musi napisać, że idzie pracować do konkurencji, że szef już go wkurza, ale musi uzasadnić swoje zwolnienie w możliwie jak najbardziej profesjonalny sposób. okres takiego wypowiedzenia jest najróżniejszy i zależny od dobrej woli pracodawcy. Może być tak, że szef pójdzie Wam na rękę i od razu Was zwolni, jeżeli będzie taka potrzeba. Może również nieubłaganie naciskać na trzy miesięczny okres, jeżeli pracowaliście w firmie dłużej, bowiem tak określają to przepisy prawa pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here