Czym jest emerytura, wie większość Polaków. Już od najmłodszych lat spotykamy się z tym określeniem, najczęściej jest używane w kontekście do naszych dziadków. Emerytura wydaje się być młodym osobom wymarzonym okresem, kiedy człowiek ma dużo czasu wolnego, a państwo płaci za jego utrzymanie.
Emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem
Nie można nikogo zmusić ze skorzystania z tego świadczenia. Do tego, dłuższa praca zapewnia większą emeryturę. Warto też znać swoje prawa. Aby przeciwdziałać zwalnianiu z pracy starszych osób, wprowadzono przepis, według którego nie można zwalniać pracowników, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata. A jeśli dana osoba osiągnęła wymagany wiek, może ubiegać się o świadczenie poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Formularz można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w każdej placówce.
Powodów do przejścia na emeryturę może być wiele. Niektórzy mogą być zmęczeni pracą zawodową, inni mieć problemy zdrowotne lub chcieć zająć się wnukami. Są też osoby, które chcą jeszcze zobaczyć świat, a praca zabiera wiele czasu, który mogli by na to wykorzystać.
Każda osoba z pewnością chciałaby dostawać wysokie pieniądze, aby mieć zapewnioną godną starość i nie martwić się o finanse. Nie wszyscy mogą liczyć na pomoc rodziny.
Emerytura ile lat pracy jest potrzebne, aby na nią przejść?
Warto wspomnieć, że nie ma gwarancji do otrzymywania emerytury minimalnej. Aby ją dostawać, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, trzeba osiągnąć wiek emerytalny wskazany w ustawie (czyli dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat). Dodatkowo, należy wykazać, że płaciło się składki (np. z tytułu umowy o pracę). W przypadku kobiet jest to 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a u mężczyzn 25 lat. Okres składkowy, to po prostu czas, w którym dana osoba pracowała.
Wiele osób uzależnia decyzję przejścia na emeryturę, od jej prognozowanej wysokości. Aby sprawdzić, ile może wynieść, można udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie doradca emerytalny nam ją wyliczy lub skorzystać z wirtualnego kalkulatora emerytalnego.
W roku 2020, najniższa emerytura brutto wyniesie 1200 zł, co w przeliczeniu daje netto 1026,69 zł.