księgowy

Każda firma bez względu na to czym się zajmuje posiada w swoim codziennym trybie posiada w mniejszym lub w większym stopniu styczność z operacjami finansowymi. Nie ważne, czy zajmuje się tym w celach komercyjnych czy non-profit, potrzebna jej będzie osoba, która będzie trzymała pieczę przy tych wszystkich obowiązkach związanych z finansami. Taką osobą jest w firmie księgowy. Będzie on zajmował się prowadzeniem księgi rachunkowej oraz obsługą finansów bieżących. Jakie kroki należy podjąć, aby pracować na takim stanowisku? Czy studia wyższe to jedyna droga? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ksiegowy-jak-zostac/

Jakie wykształcenie kierunkowe wybrać? 

Oczywiście nie jest to zawód, który może być wykonywany przez każdą osobę. Do pracy będzie potrzebne nam spore przygotowanie merytoryczne. Jeżeli naszym wyborem szkoły średniej było technikum ekonomiczne czy handlowe, jesteśmy na dobrej drodze.  Po takich kierunkach najlepiej zdawać maturę z przedmiotem rozszerzonym takim jak matematyka. Podczas 5-letniego cyklu nauczania będziemy w stanie poznać podstawy rachunkowości, zasad ekonomii, a także obiegu pieniądza w gospodarce. Jednak na szkole średniej nie koniec. Daje nam ona możliwość do podejścia. I napisania matury, a także podjęcia studiów. Najpewniejszym przygotowaniem do pracy jako księgowy są studia wyższe. Najlepszym wyborem będzie kierunek: finanse i rachunkowość o specjalizacji np. w przedsiębiorstwie. 

Dyplomy z kierunków pokrewnych w zupełności powinny kwalifikować nas do podjęcia pracy w takim zawodzie. Jeśli poważnie myślimy o pracy, w przyszłości związanej z księgowością, to oczywistym wyborem będzie: ekonoma, ekonometria lub rachunkowość bankowa.  Co więcej, możesz takie studia ukończyć w ramach II stopnia, nawet jeżeli mamy ukończony licencjat na zupełnie obiegającym od ekonomicznego klimatu kierunku. 

Czy studia wyższe to jedyna droga do kariery księgowego?

Nie da się udzielić precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli wykazujemy się dużą skutecznością czasami pracę możemy znaleźć będąc jedynie po technikum czy ukończonej szkoła policealnej lub specjalistycznym kursie. Takie kursy organizowane są przed samorządy, urzędy pracy, a także inne instytucje zajmujące się aktywizacją zasobów ludzkich. 

Do pracy jako księgowy najistotniejsza będzie wiedza, specyficzna zdolność myślenia i liczenia, także znajomość stale zmieniających się przepisów. Jednak bez studiów wyższych, możesz mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia.

Zobacz też: http://www.leaderprice.pl/wyglada-praca-ksiegowego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here