Coraz większa popularność ETF-ów w Polsce w dużej mierze jest efektem ich licznych zalet. Czym więc są tego typu fundusze? Jakie są zalety inwestowania w ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są ETF-y?
ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które jak wspomniano we wstępie zyskują w Polsce coraz większą popularność. Może to być efekt tego, że charakteryzuje je wysoka płynność oraz bieżąca wycena, co wynika z faktu, że ETF-y są notowane na giełdzie. Poza tym istotne jest także to, że w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych ETF-y nie starają się przynieść możliwie najwyższego zysku, ale funkcjonują w celu wiernego naśladowania instrumentu bazowego, na którym się opierają. Co może pełnić rolę instrumentu bazowego w przypadku ETF-ów? Otóż, możliwości w tym przypadku jest naprawdę wiele, ponieważ mogą to być między innymi indeksy giełdowe, koszyki akcji, surowce, waluty, czy nawet kryptowaluty. W praktyce wygląda to w ten sposób, że ETF tworzą akcje tych samych spółek, które wchodzą w skład danego indeksu giełdowego. Powoduje to, że każdy wzrost lub spadek jego wartości przekłada się na taki sam wzrost lub spadek wartości jednostek uczestnictwa danego ETF-u.
Jak inwestować w ETF-y?
Popularność inwestowania w ETF-y w Polsce jest efektem nie tylko ich licznych zalet, ale również dostępności. Warto bowiem mieć świadomość, że jednostki uczestnictwa tego typu funduszy może kupować każdy, kto posiada odpowiedni rachunek inwestycyjny. Otwiera się go u brokera, a przykładem może być Saxo Bank Polska, który umożliwia inwestowanie w ETF-y notowane na wielu światowych giełdach. Po otwarciu rachunku inwestycyjnego wystarczy jedynie go zasilić, co pozwoli zacząć zawierać pierwsze transakcje. Jak to wygląda w praktyce? Szczegółowe informacje na ten temat zostały przedstawione w artykule opisującym czynniki wyboru konta maklerskiego.
Zalety inwestowania w ETF-y
Inwestowanie w ETF-y to rozwiązanie posiadające wiele zalet, co przekłada się na rosnącą popularność. Wymienić wśród nich należy bowiem nie tylko wspomnianą w poprzednim akapicie dostępność, ale przede wszystkim możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie. W efekcie ETF-y doskonale sprawdzają się przy inwestowaniu długoterminowym, co wynika z faktu, że większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie rośnie. Ich naśladowanie może być zatem znacznie bardziej opłacalne niż próby samodzielnego wyszukiwania okazji inwestycyjnych. Niewątpliwą zaletą są również niskie opłaty za zarządzanie, co wynika z faktu, że jest to zarządzanie pasywne. Korzystne jest także to, że inwestując w ETF-y nie trzeba na bieżąco śledzić notowań giełdowych. W efekcie jest to forma inwestycji, która sprawdza się u osób nie mających czasu bądź ochoty by na co dzień zajmować się giełdą.
Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w ETF-y to rozwiązanie posiadające naprawdę wiele walet. Warto jednak pamiętać również o tym, że wiąże się ono z ryzykiem, co jest charakterystyczne dla wszystkich inwestycji na rynku kapitałowym.