świadectwo pracy kiedy

Świadectwo pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów, który zaświadcza o naszej dotychczasowej karierze zawodowej. W zasadzie powinniśmy taki dokument otrzymać z każdego miejsca pracy, w którym spędziliśmy jakiś czas na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Niemniej jednak warto pamiętać, że pracodawcy nie zawsze chętnie wywiązują się z tego obowiązku. Czasami po prostu przez zaniedbanie. Dlatego to na nas spoczywa obowiązek, aby upomnieć się u pracodawcy o wystawienie świadectwa pracy w momencie kiedy zakończymy umowę.

Świadectwo pracy kiedy

świadectwo pracy kiedyKiedy powinniśmy upomnieć się o wystawienie świadectwa pracy przez pracodawcę? W zasadzie zaraz po ustaniu stosunku pracy powinniśmy tę kwestię rozwiązać. Oczywiście pracodawca ma ustawowo określonym maksymalny czas na dopełnienie tego obowiązku, niemniej jednak warto, byśmy spróbowali ten proces przyspieszyć, albowiem świadectwo pracy może nam się przydać choćby w procesie rekrutacji u nowego pracodawcy. Świadectwo pracy ma również znaczenie w przypadku późniejszego ustalenia wymiaru emerytury. Jest to dokument niezwykle ważny i warto zadbać o to, abyśmy go otrzymali od naszego pracodawcy.

Sposoby rozwiązania umowy o pracę

Zanim jednak kwestia świadectwa pracy będzie dla nas istotna to w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w jaki w ogóle sposób można rozwiązać umowę o pracę. Mamy kilka możliwości, dzięki którym możemy pożegnać się z naszym dotychczasowym pracodawcą. Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy wymienić przede wszystkim rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. Jest to chyba najprostsza i najszybsza metoda, dzięki której możemy opuścić dane miejsce pracy. Przede wszystkim zawsze warto negocjować i spróbować w ten sposób rozwiązać stosunek pracy, dzięki temu możemy w zasadzie opuścić dotychczasowe stanowisko pracy z dnia na dzień i rozpocząć pracę w nowym miejscu. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób, które już mają upatrzone nowe zajęcie. Oczywiście pracodawca nie musi się na to zgodzić. Wówczas pozostaje nam wypowiedzenie umowy o pracę, jednak tutaj musimy liczyć się z tym, że właśnie będziemy musieli w okresie wypowiedzenia ma świadczyć pracę na dotychczasowym stanowisku. W zależności od tego jak długo pracujemy w danym miejscu, to okres wypowiedzenia może trwać nawet 3 miesiące.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here