jak radzić sobie ze stresem w pracy

Stres, z ang. stress – oznacza napięcie. Aktualnie, jest to czynnik z którym musi się zmierzyć każdy z nas. Współcześnie narażeni jesteśmy na stres prawdopodobnie bardziej niż kiedykolwiek. Zwłaszcza niebezpieczny jest dla nas stres w pracy. Jaką rolę właściwie pełni stres w naszym organizmie? Czy jest nam potrzebny? Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Rola stresu

jak radzić sobie ze stresem w pracyStres w rzeczywistości ma za zadanie chronić nasze życie. Człowiek pierwotny, który napotykał w swoim życiu na zagrożenie miał do wyboru dwie opcje: walczyć lub uciekać. Każda z nich wymagała od naszego organizmu maksymalnego wysiłku. W końcu nie jest łatwo uciekać przed niedźwiedziem, prawda? A zatem czynnik stresowy mobilizuje nasze ciało do tego, aby wskoczyło na podwyższone obroty. Dziś nie napotykamy raczej dzikich zwierząt i nie musimy walczyć o przetrwanie, skąd zatem stres? W szkole i w pracy narażeni jesteśmy na niego codziennie. Okazuje się, że trudne sytuacje mogą wywoływać w nas reakcje ucieczki i walki. Zatem: jak radzić sobie ze stresem w pracy i w szkole?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Po pierwsze: należy sobie uświadomić, że jest on częścią naszego współczesnego życia. Nie da się go po prostu uniknąć. Jeżeli jakiś bodziec wywołuje w nas silne reakcje – trzeba zacząć się z nim oswajać. Po prostu pozwolić mu przyjść. Stwierdzenie „co nas nie zabije to wzmocni” ma tutaj ogromną rację bytu. Jeżeli już zdarzają nam się sytuacje, które wywołują w nas silny stres i mimo kolejnych prób ciężko przychodzi nam akceptacja tych stanów możemy próbować różnych technik radzenia sobie ze stresem.

Jesteś w pracy? Zrezygnuj z trzeciej kawy, zrób sobie przerwę, wstań od komputera. Co godzina poświęć trochę czasu na ruch, wyjdź na dwór, odetchnij świeżym powietrzem, spójrz w niebo – natura nas uspokaja. Bardzo ważne jest też to, co robimy w domu. Istotną rolę odgrywa sen oraz odpowiednia dieta. W swoich planach znajdź godzinę tylko dla siebie. Wyjdź na siłownię, weź gorącą kąpiel, spędź czas z rodziną, medytuj. Rozwiązań jest bardzo wiele. Przede wszystkim jednak pamiętaj: jeśli coś pójdzie nie tak świat się nie zawali. Zaakceptuj to co wywołuje w Tobie lęk, a przestaniesz się bać.

Źródła stresu w pracy

Wyżej podaliśmy wstępnie jak poradzić sobie ze stresem w pracy. Jednak wskazówki te dotyczą raczej normalnej sytuacji, kiedy w pracy narażeni jesteśmy na niewielkie napięcia związane z wykonywaniem sowich obowiązków. Jest to sytuacja naturalna, tak samo występujący u nas stres jest zjawiskiem jak najbardziej akceptowalnym. Jednak nieco inaczej wygląda sytuacja kiedy nasz stres w pracy wynika z sytuacji patologicznych. Wówczas poradzenie sobie z nim może być ponad nasze siły. O jakich sytuacjach mówimy?

Przede wszystkim musisz sobie zdać sprawę z tego, że źródła stresu w pracy mogą mieć charakter patologiczny. Z pewnością spotkałeś się już nieraz z pojęciem mobbingu w miejscu pracy. Niestety jest to zjawisko dosyć często spotykane. Takie kwestie należy nagłaśniać i zgłaszać odpowiednim służbom. Samo odejście z pracy z pewnością nam pomoże, jednak nadal cierpieć będą inni. Oczywiście mobbing wywołuje bardzo silny stres, który może mieć niestety destrukcyjnie wpływa na nasze zdrowe psychiczne, a także fizyczne.

Zwalczanie stresu

jak radzić sobie ze stresem w pracyPraca to również nierealne terminy wykonania projektów, zawiść ze strony współpracowników, niskie zarobki, praca w nadgodzinach – to wszytko jest źródłem silnego stresu. Radzenie sobie z takimi problemami nie jest proste. Tacy pracownicy potrzebują wsparcia. Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Przede wszystkim należy twardo stawiać swoje warunki. Jeśli pracodawca oczekuje, że oddamy gotowy projekt w nierealnym terminie, to oczywiście powinniśmy stanowczo zakomunikować, że nie podejmiecie się takiego zadania. Nie wolno absolutnie pozwolić wchodzić innym sobie na głowę. Oczywiście ryzykujemy utratą pracy. Ale przecież to nie jest koniec świata. Utrata pracy to bowiem szansa na znalezienie innej, lepszej pracy. Tak właśnie należy podchodzić do tej kwestii. Długotrwała praca w silnym stresie może bowiem nas wykończyć. Dlatego tak istotne jest niepoddawanie się takiemu stanowi rzeczy.

Oczywiście dla kogoś kto ma na utrzymaniu rodzinę, a także dźwiga na barkach raty kredytu hipotecznego, takie rozwiązanie jest trudne do wdrożenia. Jednak musimy sobie postawić na szali nasze zdrowie, a przejściowe problemy finansowe. Obecnie rynek pracy w Polsce jest dosyć chłonny, wiec znalezienie nowej pracy nie powinno stanowić problemu. Poza tym zawsze jest opcja założenia własnej działalności gospodarczej. Oczywiście takie działania zawsze wiążą się również ze stresem, jednak koniec końców można wyjść na tym znacznie lepiej, niż gdybyśmy pozostali w dotychczasowym, stresogennym miejscu pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here