Na rynku w pracy coraz częściej ludzie szukają nowego zatrudnienia i ciekawszych perspektyw i lepszych zarobków. Obecnie już mało kto wiąże się z pracodawcą na wiele lat, albowiem ludzie zdają sobie sprawę, że taka stagnacja nie dobrze wpływa na rozwój człowieka. Dlatego też poszukiwanie pracy jest jak najbardziej naturalną rzeczą, albowiem pomaga przede wszystkim w rozwoju i zmianie na lepsze. Niemniej jednak zanim zaczniemy szukać nowej pracy powinniśmy w odpowiedni sposób zwolnić się z poprzedniej. Jak tego dokonać? Jak zwolnić się z pracy?

Jak zwolnić się z pracy?

jak zwolnić się z pracyPrzede wszystkim podstawową rzeczą, przed którą przestrzegamy wszystkich, którzy chcieliby pożegnać się ze swoim dotychczasowym pracodawcą, jest porzucenie pracy. Oczywiście część osób właśnie w ten sposób odchodzi z dotychczasowego miejsca pracy. Niemniej jednak jest to sposób bardzo niecywilizowany i niepolecany. Porzucenie pracy wydawać by się mogło, że jest bardzo proste i wiele osób po czymś takim odczuwa ulgę, niemniej jednak musisz patrzeć na to wszystko perspektywicznie. Przede wszystkim porzucając pracę palisz za sobą mosty i pozostawiasz po sobie bardzo złe wrażenie. Jeśli kiedyś w przyszłości dojdzie do takiej sytuacji, że będziesz chciał wrócić do poprzedniej firmy, to musisz wiedzieć, że raczej nie przyjmą cię tutaj z otwartymi ramionami. Dlatego też warto zachować dobre kontakty z poprzednim pracodawcą, albowiem nigdy nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja na rynku pracy. Dlatego też najrozsądniej jest zwolnić się w wedle przepisów, które obowiązują w kodeksie pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Jeśli chcesz zwolnić się natychmiastowo, a w twoim przypadku wypowiedzenie umowy trwa aż 3 miesiące, to zawsze możesz się dogadać z pracodawcą i odejść za porozumieniem stron. Oczywiście pracodawca nie musi się na to zgodzić, ale jednak warto podjąć rozmowy, które doprowadziłyby do kompromisu w tej kwestii. Tak więc odejście z pracy za porozumieniem stron, albo z wypowiedzeniem, jest w zasadzie tylko tymi dwiema dopuszczalnymi formami opuszczenia miejsca pracy. Oczywiście powinieneś w tym celu złożyć odpowiednie dokumenty. W przypadku wypowiedzenia oczywiście okres ten może być to czasami dość dużym balastem, zwłaszcza kiedy masz już uzgodnione nowe miejsce pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here