jak napisać cv do pracy

Szukasz pracy, wysyłasz dziennie po kilkanaście CV. Niestety odzew ze strony pracodawców jest niewielki, Zastanawiasz się, czemu tak się dzieje. Tracisz już nadzieję, że znajdziesz jakąś ciekawą ofertę pracy. Twoja wiara w siebie jest już prawie równa zeru. Głowa do góry. Może okazać, się, że to nie to, co potrafisz, nie twoje doświadczenie jest problemowe, nie to ,że jest niewystarczające. Problemem może być właśnie sama forma twojego CV, które zapewne jest nieczytelne, a rekruterzy nie przeznaczają wiele czasu na zapoznanie się z otrzymanym CV. Tak więc jak napisać CV do pracy, aby zwróciło uwagę rekruterów?

Jak napisać CV do pracy?

jak napisać cv do pracyDziennie mają do przejrzenia często bardzo dużą liczbę takich pism i poświęcają więcej czasu tylko takim, które w jakiś sposób ich zainteresują. W takim razie, jak napisać CV do pracy, by właśnie znaleźć się w tym wąskim gronie osób, których CV zasłużyło na większe zainteresowanie? Napisanie takiego dokumentu nie należy do trudnych, jednakże warto poznać kilka podstawowych wskazówek. Przede wszystkim najważniejsza rada jest taka, by pod żadnym pozorem nie kłamać i nie koloryzować. Bardzo łatwo jest dowieść, czy dana osoba napisała prawdę i po takim incydencie myślę, że żaden pracodawca nie chciałby współpracować z człowiekiem, który od początku poznania nie jest szczery.

Co powinno zawierać CV?

W swoim curriculum vitae warto zawrzeć:

  • podstawowe dane, które muszą się w nim znaleźć to: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, numer telefonu, adres mailowy. Brzmi to banalnie, jednakże pomyśl, co mogłoby się stać, gdybyś zapomniał dodać do swojego cv numeru telefonu. Oczywiście w dalszej kolejności opisujemy nasze wykształcenie (wystarczy liceum, studia licencjackie/magisterskie, studia podyplomowe), doświadczenie zawodowe, umiejętności i zdolności, zainteresowania,
  • dziel na sekcje, tak by było czytelniej,
  • używaj pogrubień, podkreśleń, innego koloru, wypunktowań. Napisz cv tak, by na pierwszy rzut oka było czytelniejsze,
  • dodaj zdjęcie, które nie musi być koniecznie zdjęciem z legitymacji, ale niech nie będzie zdjęciem z wakacji, w okularach przeciwsłonecznych, czy w grupie ze znajomymi,
  • warto dodać akapit, który będzie zawierał referencje: ustne – numer i imię i nazwisko pracodawcy, bądź dołączyć pisemne,
  • nie zapominamy o aktualnej klauzuli o ochronie danych osobowych.

Dobrze napisane cv nie zagwarantuje nam zatrudnienia, jednakże na pewno jest w stanie nam pomóc w znalezieniu pracy. Estetyczne i dobrze dopracowane wyróżni się spośród setek innych.

Jak szukać pracy?

Kiedy już mamy dobrze napisane CV, możemy pokusić się o poszukiwanie odpowiedniej dla nas pracy. Gdzie rozpocząć poszukiwania? Przede wszystkim warto abyśmy zarejestrowali się w Urzędzie Pracy. Tutaj znajdziemy mnóstwo ofert pracy, ale również możemy liczyć na różnego rodzaju dofinansowania do szkoleń, czy też kursów. Co ważne zarejestrowanie jako osoba bezrobotna umożliwia nam dostęp do świadczeń lekarskich. Dlatego warto z takiej opcji skorzystać. Gdzie jeszcze można szukać pracy? Oczywiście dobrym miejscem, gdzie znajdziemy wręcz zatrzęsienie ofert jest bez wątpienia internet. Pracy możemy szukać przede wszystkim na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Niektóre serwisy są również tylko i wyłącznie poświęcone ofertom pracy. To świetne miejsca do znalezienia ciekawej pracy. W prosty i szybki sposób można wysłać CV do konkretnego ogłoszenia.

jak napisać cv do pracyJeśli jednak w ten sposób nie znajdziemy niczego co wzbudzi nasze zainteresowanie, może spróbować poszukać ciekawych ogłoszeń w lokalnej prasie. Tutaj również zamieszczają oferty potencjalni pracodawcy. Ciekawą opcją, ale wręcz niszową, jest wykupienie baneru reklamowego, który zamienimy w swoje CV. Taka opcja z pewnością nieco kosztuje, ale potencjalny pracodawca może docenić pomysłowość i odwagę kandydata do pracy. Można również zrobić swoją stronę internetową, która będzie naszą wizytówką. Taką stronę można wypromować w internecie, choćby w mediach społecznościowych.

Biura pośrednictwa pracy

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie sami znaleźć dla siebie ciekawej pracy, wówczas możemy skorzystać z oferty pośredników. To bardzo komfortowa opcja. Zwłaszcza jeśli szukamy pracy za granicą, to skorzystanie z oferty agencji pracy może nieść ze sobą znaczne ułatwienia. W takimi bowiem wypadku zazwyczaj nie znamy specyfiki rynku pracy w danym kraju, nie orientujemy się również w regulacjach prawnych dotyczących świadczenia pracy. Dlatego warto skorzystać z pośrednictwa. Firma zajmująca się pośrednictwem pracy zadba choćby o tłumaczenie umowy pracy, a przede wszystkim znajdzie nam pracę. Oczywiście za tego rodzaju usługę będziemy musieli zapłacić, ale w zamian zyskujemy sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na oszukiwanie pracy, co niekoniecznie musiałoby się zakończyć sukcesem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here