Na co dzień przedsiębiorcy do czynienia mają z dwoma rodzajami leasingu. Chodzi o leasing finansowy oraz operacyjne. Te definicje wynikają bezpośrednio z podatkowych przepisów. Oczywiście sam wybór formy zależy tylko i wyłącznie od podatnika, który korzysta z umowy leasingu, który uzależniony może być od potrzeb rozliczania podatkowych kosztów oraz także długości okresu, w którym przewiduje użytkować sam przedmiot leasingu.
Jakie są różnice w tych typach leasingu?
Jeśli chodzi o samochód w leasingu operacyjnym to należy on do majątkowych składników leasingodawcy. Jednak kosztami uzyskania przychodu są raty miesięczne leasingowe.
Do każdej leasingowej raty jest doliczany podatek VAT. W związku z ty, nie ma obowiązku opłacania podatku VAT w całości w momencie podpisywania umowy leasingowej.
Leasing finansowy
Gdy z kolei wybieramy ten rodzaj leasingowej umowy, to podatnik wiedzieć musi, że przedmiot leasingu zaliczony zostanie do majątkowych składników leasingobiorcy, a więc przeciwnie do operacyjnego to właśnie na nim spoczywa sam obowiązek dokonywania amortyzacyjnych odpisów. Operacyjny leasing a leasing finansowy w zakresie tym bardzo się różni. Poza tym do kosztów uzyskania przychodów każda osoba korzystają może tylko i wyłącznie zaliczyć odsetkową część raty leasingowej. Jeśli zaś chodzi o podatek VAT, to uiścić go należy z góry i to już przy pierwszej racie bezpośrednio po odbiorze przedmiotu.
Na tym etapie także warto wspomnieć, że klient się staje właścicielem przedmiotu leasingu już w sposób automatyczny po wpłacie raty już ostatniej. W kwestii wstępnej opłaty również sytuacja wygląda całkiem inaczej. W finansowym leasingu leasingobiorca bowiem nie ponosi żadnych kosztów, które są związane z tą opłatą.
Każda osoba, która chce zakupić samochód w leasingu powinna zdecydować się na leasing w możliwie najbardziej atrakcyjnej ofercie. Jest to ważna decyzja, której nie powinno się podejmować spontanicznie czy też nie analizując wszystkich za oraz przeciw. Jest to nieodpowiedzialne.