Jak odejść z pracy?

Kodeks pracy dopuszcza możliwość wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy. Stosunek pracy może być rozwiązany zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Przepisy kodeksu pracy dotyczące rozwiązania stosunku pracy są bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób, które dopiero co wkroczyły na rynek pracy i nie orientują się w rządzących nim zasadach. Dlatego ważne jest, by taki świeżo upieczony pracownik wiedział, jak odejść z pracy, aby takie odejście było zgodne z prawem. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszelkie wątpliwości dotyczącego tego, jak odejść z pracy, by nie wpaść w kłopoty.

Jak odejść z pracy?

Na pytanie, jak odejść z pracy, musimy odpowiedzieć, że możemy zrobić to na dwa sposoby: wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub na mocy porozumienia stron. Pracownik może skorzystać z jednej z tych dróg, o ile oczywiście jego sytuacja nie uzasadnia skorzystania z drogi wypowiedzenia umowy o pracę z winy pracodawcy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Pierwszym sposobem na to, jak odejść z pracy jest wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Pierwszym sposobem na to, jak odejść z pracy jest wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzeniaDecydując się na odejście z pracy, pracownik powinien na samym początku sprawdzić jaki rodzaj umowy o pracę zawarł z pracodawcą oraz jaki staż pracy ma u danego szefa. To bardzo ważne z punktu widzenia okresu wypowiedzenia, z jakim będzie trzeba się liczyć, w razie chęci zakończenia stosunku pracy. Może bowiem okazać się, że umowa o pracę będzie zobowiązywać do długiego pozostawania w dyspozycji pracodawcy, mimo że pracownik bardzo chce już dany stosunek pracy zakończyć. Jeżeli jednak umowa jest na okres próbny albo pracujemy u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, wówczas nasz okres wypowiedzenia będzie krótszy – maksymalnie 1 miesiąc lub 3 dni robocze, w zależności od czasu, na jaki dana umowa została zawarta.

Porozumienie stron

Drugi sposób na to, jak odejść z pracy, to zawarcie porozumienia stron. Wówczas wystarczy dogadać się z szefem co do odejścia, pomijając obliczanie okresu wypowiedzenia i stażu pracy w danej firmie. Jest to szybszy sposób, stosowany często, gdy czeka już na pracownika jego wymarzona praca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here