Gdzie zamówić stałe porady prawne z zakresu prawa pracy dla menedżerów?

Menedżerowie XXI wieku muszą nie tylko efektywnie zarządzać powierzonymi im zespołami pracowniczymi. Często spoczywa na nich również odpowiedzialność za sprawy kadrowe, zatrudnienie pracowników, aneksowanie z nimi umów czy prowadzenie dokumentacji pracowniczej.

Wielu menedżerów oczekuje wsparcia od prawników prawa pracy w prowadzeniu ich zespołów pracowniczych. W odpowiedzi na takie potrzeby przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na zatrudnienie zewnętrznych kancelarii prawnych na zasadach wsparcia.

Czy warto zamówić dla menedżerów firmy stałe porady prawne z zakresu prawa pracy?

Zdecydowanie tak. Wysłanie kadry kierowniczej na nawet najlepsze szkolenie nie rozwiąże problemów. Lepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie zewnętrznych prawników, świadczących np. zdalnie, telefonicznie porady prawne. Prawo pracy będzie wtedy na bieżąco przez nich interpretowane w odniesieniu do indywidualnych stanów faktycznych, z jakimi menedżerowie mają do czynienia w swojej, codziennej pracy. Wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na takie usługi prawne, świadczone na ich rzecz na zasadzie outsourcingu. Dzięki temu, przedsiębiorcy mają pewność, że w działalności ich firm nie narusza się Kodeksu Pracy. To naturalnie minimalizuje ryzyko, że przedsiębiorstwa będą ukarane za tej postaci działania przez Inspekcję Pracy.

Jakie problemy prawne mają menedżerowie z zakresu prawa pracy?

Obserwuje się przede wszystkim występowanie wielu problematycznych sytuacji w aspekcie prawnym. Menedżerowie zgłaszają trudności w samodzielnym interpretowaniu przepisów Kodeksu pracy oraz treści umów, które zawierają z pracownikami. Także trudne jest rozwiązanie umowy o pracę z zatrudnionymi w sposób przedterminowy. Wątpliwe jest wówczas to, jaki jeszcze urlop przysługuje pracownikowi, czy ewentualna odprawa. Menedżerowie przekonują także, że potrzebują wsparcia działów prawnych, kiedy pracownicy dopuszczają się naruszenia obowiązków pracowniczych. Tylko przy wsparciu prawników możliwe jest odpowiednie zareagowanie na tę sytuację, czy właściwe poinformowanie pracowników o grożących im konsekwencjach dla tej postaci działań. Współcześni pracownicy są coraz bardziej roszczeniowi. Często oczekują od bezpośrednich przełożonych kompleksowych wyjaśnień                      w zakresie tego, jak pracodawca stosuje poszczególne przepisy prawa pracy. Menedżerowie często są fachowcami w swojej dziedzinie, ale nie posiadają w ogóle wiedzy w zakresie prawa pracy. W takich sytuacjach naturalne jest, że menedżerowie powinni mieć możliwość na bieżąco konsultowania wyżej wymienionych przypadków z doświadczonymi prawnikami, specjalizującymi się w prawie pracy.

Czytaj także: Czy mając stałą obsługę prawną, firma szybciej zbuduje swoją przewagę konkurencyjną w branży?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here