Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Polski ustawodawca uregulował w przepisach kodeksu pracy szczegółowe informacje dotyczące urlopów – ich rodzajów, sposobów ich udzielania oraz możliwości wliczenia danego urlopu do stażu pracy. Jest to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia pracownika. Nie każdy pracownik będzie chciał skorzystać z danego urlopu, z uwagi na obostrzenia prawne i konsekwencje pójścia na dany urlop. Jednym z rodzajów urlopów jest urlop wychowawczy. W niniejszym artykule poruszymy bardzo ważny temat – czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?Na samym wstępie, zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, wyjaśnimy istotę urlopu wychowawczego. Jest to specyficzny rodzaj urlopu, udzielany pracownikowi na jego wniosek po to, by pracownik mógł sprawować opiekę nad dzieckiem. Zwykle urlopy wychowawcze są popularne wśród matek dzieci, które nie mogą pogodzić swojego życia zawodowego z wychowaniem dziecka. Kodeks pracy dopuszcza skorzystanie z urlopu wychowawczego przez maksymalnie 36 miesięcy, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Czas udzielenia urlopu wychowawczego zależy od wieku dziecka – im dziecko jest starsze, tym mniejszy wymiar urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy rodzi określone skutki po stronie pracownika i pracodawcy. Pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy – obowiązek ten zostaje zawieszony na czas trwania urlopu wychowawczego. Z kolei pracodawca nie ma obowiązku zatrudniania pracownika i wypłaty mu wynagrodzenia.

Podsumowując, urlop wychowawczy jest świetnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie chcą przegapić pierwszych lat życia swoich dzieci. Jednakże czy taka korzyść płynąca z kodeksu pracy jest opłacalna z punktu widzenia pracownika? Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Kodeks pracy w art. 186 rozwiewa wątpliwości, stanowiąc wprost: „okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze”. Czyli na pytanie: czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, odpowiadamy twierdząco.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here