Czy studenta we Wrocławiu stać na kawalerkę? Zobacz, jak kształtują się ceny na rynku nieruchomości

Kupno własnej kawalerki lub jej wynajem w stolicy Dolnego Śląska jest jak najbardziej możliwe. Jednak warto wziąć pod uwagę nie tylko to, gdzie kawalerka się znajduje, ale także jaka jest w środku. Niemniej ceny nieruchomości ostatnimi czasy skoczyły do góry, a w efekcie Wrocław stał się jednym z najdroższych miast w kraju. Czy statystycznego studenta stać tu na własne M3?

Co wpływa na cenę mieszkania?

 Zanim przejrzymy kształtowanie się cen na rynku nieruchomości obecnie, warto zwrócić uwagę na to, na co kupujący kawalerkę we Wrocławiu muszą patrzeć zawsze – na czynniki decydujące o zmianach cen. Pierwszym z nich jest okolica. Im lepiej skomunikowana, bezpieczniejsza i czystsza oraz oferująca dostęp do sklepów, usług, terenów zielonych, tym lepsza ocena i wyższa cena.

              Drugim aspektem jest bezpieczeństwo. Nie tylko to związane z samą dzielnicą, ale także z miastem i ogólnie rejonem kraju. To niezwykle ważne i pod tym względem Wrocław wypada bardzo dobrze, a co za tym idzie, ceny wzrastają.

              Trzeci aspekt to metraż i układ mieszkania. To jak duża jest kawalerka, jak wygląda układ funkcjonalno-przestrzenny i w jakim jest budynku ma duży wpływ na ostateczną cenę.

              Ostatni aspekt to koniunktura. Dzięki temu, że mieszkania są dziś popularne, coraz więcej osób kupuje je na własność, a materiały drożeją, całość staje się jeszcze droższa.

Czy Cię stać?

Dziś cena mieszkania we Wrocławiu jest dość niestabilna. Inaczej płaci się za mieszkania powyżej 70 metrów – te są zdecydowanie najtańsze (aż do 100 metrów). Inaczej płaci się z kolei za mieszkania małe kawalerki – tu znów do 40 metrów najdrożej. Ogólnie możemy wyróżnić cztery podstawowe progi cenowe:

  1. Mieszkania do 40 metrów, czyli kawalerki – drogo, blisko najwyższych kwot za metr kwadratowy w całym przedziale.
  2. Mieszkania między 40 a 70 metrów – drogi segment. Im większe, tym już tańsze. Najdroższe są mieszkania w okolicach 50 metrów kwadratowych.
  3. Mieszkania powyżej 70, ale mniejsze niż 100 metrów – najtańszy segment. Są to mieszkania kupowane najrzadziej, dlatego też w przeliczeniu dostaniemy za nie najmniej.
  4. Mieszkania powyżej 100 metrów – bardzo drogie, zwykle najdroższe, ale wiąże się to także z tym, że rzadko są słabo wyposażone. Tzw. penthousy.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here