Jak pisać pracę licencjacką

Na każdej uczelni studenci trzeciego roku w pewnym momencie zaczynają się zastanawiać nad tym jak pisać pracę licencjacką. Przed rozpoczęciem tworzenia pracy warto rozpocząć od kilku spraw.

Przygotowania do pisania pracy licencjackiej

Jak pisać pracę licencjackąPo pierwsze trzeba stworzyć plan rozmieszczenia poszczególnych rozdziałów i podrozdziałów, z których będzie składała się ta rozprawa. Trzeba również zastanowić się co dane części pracy dyplomowej będą w sobie zawierać, jakie informacje i w jakiej kolejności będą w nich umieszczone. Po drugie, musimy rozejrzeć się za literaturą, która będzie nam potrzebna do opisania tematu, który sobie wybraliśmy, lub który, bo tak też bywa, został nam narzucony przez promotora.

Jeśli to nad czym pracujemy nas interesuje, to pół biedy, gorzej jeśli totalnie nie mamy o tym pojęcia. Literatury można szukać wszędzie, w naszych czasach większość studentów robi to za pośrednictwem internetu. Szukają książek w wersjach elektronicznych, ale też sprawdzają internetowe zasoby bibliotek w katalogach cyfrowych, po to by później osobiście wybrać się do biblioteki i wypożyczyć tam książkę w wersji papierowej. W trakcie pisania pracy licencjackiej każdy powinien pofatygować się do tego miejsca chociaż raz. Gdy już mamy zebrane źródła, z których będziemy korzystać przy pisaniu naszej pracy licencjackiej, a może nie będziemy, ale wpiszemy ją do bibliografii, by podnieść wiarygodność naszej pracy, trzeba stworzyć samą bibliografię, czyli spis książek i innych źródeł, także internetowych, z których korzystaliśmy.

W przypadku stron internetowych warto też zapisać datę dostępu, czyli dzień w którym pobieraliśmy z nich informacje. Pewnie myślicie, ze teraz należy napisać wstęp, bo to on znajduje się na początku każdej pracy. Ogólnie uważa się jednak, ze wstęp, mimo że jest na początku, powinien być pisany na końcu. Dlaczego? Dlatego, że zawierają się w nim informacje dotyczące zawartości całej pracy, skrótowy opis tego co znajdziemy w danym opracowaniu. Informacje te posiadamy dopiero po napisaniu wszystkich pozostałych części pracy dyplomowej.

Jak pisać pracę licencjacką?

Tak więc rozpoczynamy od pierwszego rozdziału. Zwykle zawiera się w nim dość ogólne nakreślenie tematu, którego dotyczyć będzie praca dyplomowa. Opisujemy sposoby jakich używaliśmy do przeprowadzania badań potrzebnych nam do napisania danej pracy, wyjaśniamy definicje, których będziemy używali w dalszych częściach pracy, czasami określamy jakiś zarys historyczny dotyczący konkretnego tematu. Wszystko zależy od dziedziny, którą się zajmujemy.

Drugi rozdział to rozwinięcie tematu, opisanie naszego nakładu energii, który włożyliśmy w wyczerpanie zagadnienia. Trzeci rozdział to zwykle są wnioski, które wysuwamy na podstawie przeprowadzonych przez nas badań, w zależności od tematyki pracy dyplomowej możemy również zawrzeć w nim subiektywną ocenę danego zagadnienia. No i ostatnia część pracy licencjackiej to zakończenie. Jest to przede wszystkim podsumowanie całego opracowania, opisanie jeszcze raz w wielkim skrócie wszystkich poruszonych przez nas tematów i przypomnienie wniosków do których doszliśmy. Wracając do początku pracy, na samym początku, po karcie tytułowej, a przed wstępem musi znajdować się spis treści.

Jak sama nazwa wskazuje, zawiera on ponumerowane w kolejności od początku do końca numery rozdziałów (i podrozdziałów jeśli takie się w pracy znajdują). W trakcie pisania pracy warto uważać, by nie przepisywać informacji słowo w słowo, zarówno jeśli korzystamy z książek, czy to w wersji elektronicznej czy papierowej, jak i z internetu. Każda uczelnia dysponuje programem antyplagiatowym, przez który przepuszcza pracę dyplomową przed dopuszczeniem studenta do obrony. Pisząc pracę licencjacką trzeba starać się parafrazować informacje z których korzystamy lub używać ich w formie cytatu, wtedy program nie może nam nic zarzucić. Jeśli chodzi o cytaty, to każdy z nich powinien mieć swój odnośnik, tak zwany przypis.

Cytaty

Jak pisać pracę licencjackąW zależności od wytycznych stworzonych przez uczelnię przypisy znajdują się w różnych miejscach pracy licencjackiej. Mogą znajdować się w nawiasie bezpośrednio obok cytowanego tekstu, mogą zostać umieszczone pod tekstem, na tej samej stronie, na której znajduje się cytat, są wtedy opatrzone kolejnymi cyframi umieszczanymi w indeksach górnych, taki sposób cytowania jest dla czytelników najbardziej zrozumiały i często możemy spotkać go w książkach.

Trzeci sposób to numerowanie cytatów i zapisywanie ich na końcu pracy, przed bibliografią, jest to jednak sposób najbardziej uciążliwy, ponieważ wymusza na czytającym, przechodzenie do końca pracy i szukanie kolejnych numerów cytatów. Niemniej jednak cytowanie podczas pisania pracy jest bardzo ważne i na pewno uchroni studenta przed posądzeniem o plagiat.
Wszystko to jest istotne i na pewno pomoże nam w napisaniu pracy, ale najważniejszy w tym wszystkim jest czas, Jeśli zabierzemy się za pisanie pracy odpowiednio wcześnie nic innego nie będzie stanowiło dla nas problemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here