Jak wygląda obrona pracy licencjackiej

Obronie pracy licencjackiej prawie zawsze towarzyszy ogromna trema. Studenci denerwują się głównie dlatego, ponieważ nie mają zielonego pojęcia jak wygląda obrona pracy licencjackiej. A od jej przebiegu zależy przecież tak wiele! Czy praca zostanie zaliczona. Jak tak to na jaką ocenę?

Pozycja studenta

Jak wygląda obrona pracy licencjackiejZastanawiając się nad tym jak wygląda obrona pracy licencjackiej warto pomyśleć przede wszystkim o jednej rzeczy, a mianowicie o naszej pozycji naukowej jako studenta. Student broniący swoją pracę licencjacką jest zaledwie na początku kariery naukowej. Zupełnie gdzie indziej, niż jego promotor.Praca licencjacka to sprawdzenie tylko podstawowych umiejętności studenta z danej dziedziny. Tylko tyle i aż tyle…

Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?

O tym jak wygląda obrona pracy licencjackiej decydują ogólne zasady uczelni. Zazwyczaj wytypowany jest dzień obrony dla wielu studentów z danego kierunku. Gromadzą się oni w wyznaczonym miejscu o wyznaczonej porze. Na szczęści lub nie, ustalają własną kolejność wejść. W pomieszczeniu, w którym odbywa się obrona pracy licencjackiej przebywa komisja. Taka komisja składa się zazwyczaj z trzech osób – kierownika danych studiów, promotora i recenzenta.

To, jak wygląda obrona pracy licencjackiej, zupełnie mija się z przypuszczeniami studentów. Student podchodzący do obrony ma wrażenie, że komisja jest jego wrogiem, że na pewno zada mu setki pytań, na które nie będzie mógł odpowiedzieć, bo przecież on jest niekompetentny i nie ma wystarczającej wiedzy, a jego praca licencjacka na pewno mogła by być o wiele lepsza.

Rola promotora

Tymczasem studia licencjackie kształcą specjalistów. Żadna uczelnia nie chce mieć wysokiego odsetka nieudanych obron licencjackich. Przecież od tego zależy jej prestiż. Nie tylko uczelnia, ale również promotor broniącego się studenta, podczas obrony, chce pokazać swoją kompetencje. Zależy mu na tym, aby praca napisana pod jego opieką okazała się dobrą pracą. A jego student dobrym studentem. Dlatego jeśli przepuścił prace do obrony, to jest ona dla niego wystarczająca. A jeśli jest wystarczająca, to student jest według niego na tyle wystarczającym studentem, żeby poradzić sobie z obroną. Promotorom zależy na tym, żeby ich student zaliczył pracę licencjacką, jego współpracownikom również. Zazwyczaj nie ma więc złej woli po stronie komisji. Choć ma prawo zadawać pytania z zakresu całych studiów, raczej skupia się na omówieniu badanego tematu i wątków z nim powiązanych. Często nawet wiemy, jakich pytań się spodziewać…

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here