Ile przerwy w pracy?

Gospodarka każdego państwa opiera się na pracy obywateli. Niemal wszyscy dorośli obywatele państwa chodzą, dzień w dzień, raz po raz, do pracy. Pozostała część stanowi grupę bezrobotnych. Praca wiąże się z odpowiedzialnością i obowiązkiem wykonywania usługi pracy względem pracodawcy. Za pracę pracownik otrzymuje zasłużone, wcześniej z góry ustalone, wynagrodzenie. A ile przerwy w pracy?

Ile przerwy w pracy?

Ile przerwy w pracy?W każdej pracy, niezależnie czy to praca umysłowa czy praca fizyczna, ustawowo pracownikowi należy się przerwa. Ile powinna trwać taka przerwa? Kodeks pracy nie ustala dokładnie ile czasu ma trwać przerwa. Na pewno nie powinna trwać mniej niż piętnaście minut. Praktycznie zawsze już na rozmowie o pracę pracownik zainteresowany podjęciem pracy dowiaduje się jak wygląda system pracowania i jaka należy się przerwa. Przy standardowym systemie pracy (osiem godzin dziennie, pięć razy w tygodniu) przeważnie przerwa wynosi od 25 do 30 minut. I tyle też powinna wynosić przerwa w pracy. W czasie 25-30 minut pracownik, z całą pewnością, ma możliwość chwilę odpocząć, zjeść i skorzystać z toalety.

Chodzi o to, żeby pracownik podczas przerwy od wykonywania czynności służbowych był w stanie spokojnie te parę chwil odpocząć. Przerwa w pracy w wysokości 15 minut to zdecydowanie próba wyzysku pracownika, w ciągu 15 minut nie ma fizycznej możliwości, żeby spokojnie zjeść, chwilę odpocząć, o skorzystanie z toalety nie wspominając. Jest bardzo ciekawe powiedzenie wśród pracowników, szczególnie klasy fizycznej, że przerwa to rzecz święta. I to jest prawda, przerwa jest rzeczą świętą, absolutnie należącą się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etacie. Ci którzy etatu nie mają, pracują na śmieciówkach lub na czarno również zasługują na przerwę i brak umowy o pracę nie oznacza, że pracownikowi nie należy się przerwa. Zdecydowanie się należy. Warto już na rozmowie o pracę podpytać ile czasu przerwy będziemy dysponowali podczas pracowania. Najpewniej jednak nie będziemy musieli nawet pytać bo pracodawca nas, sam z siebie, po prostu poinformuje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here