Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy

Umowa zlecenie jest jedną z najczęściej zawieranych umów. Regulowana jest przez kodeks cywilny a nie kodeks pracy, jak na przykład umowa o pracę. Umowa zlecenia jest bardzo korzystna dla pracodawcy, gdyż generuje mniejsze koszty związane z odprowadzaniem składek, ale pracownik z kolei ma mniejsze uprawnienia. Nie przysługuje mu urlop wypoczynkowy, zasiłek chorobowy ani zasiłek macierzyński, nie jest on również chroniony kodeksem prawa pracy. Zaletą takiej umowy jest najczęściej nieregulowany, elastyczny czas pracy, brak nadzoru ze strony pracodawcy i możliwość wykonywania określonego zlecenia w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracyZastanawiając się czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami. W sytuacji gdy umowa zlecenie stanowi jedyne źródło dochodu, istnieje obowiązek odprowadzania od niej składek na ubezpieczenie społeczne. Ze zwolnienia z odprowadzania składek mogą korzystać jedynie studenci, którzy nie ukończyli 26 lat.Niestety nie ma możliwości zaliczenia okresu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia do stażu pracy. Staż pracy liczony jest jedynie od umów, które podlegają kodeksowi pracy. Jedynie w sytuacji gdy od umowy zlecenia odprowadzane są składki społeczne, to mają one wpływ na wysokość przyszłej emerytury. Na wysokość emerytury mają wpływ tak zwane okresy składkowe, czyli okresy, w których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Taka składka może być płacona z umowy zlecenia, umowy o pracę a także od każdej innej dowolnej umowy.

Umowa zlecenie a inne świadczenia

Umowa zlecenia nie gwarantuje także przyszłej mamie zasiłku macierzyńskiego ani chorobowego. Jedynie w sytuacji gdy odprowadzane były składki zdrowotne, kobieta w ciąży może liczyć na zasiłek chorobowy. W dużej mierze zależy to także od dobrej woli pracodawcy. W sytuacji ustania umowy zlecenia kobiety w ciąży nie obejmuje ochrona i gwarantowana wypłata zasiłku chorobowego, jak w sytuacji umowy o pracę. Umowa zlecenia zazwyczaj generuje niższe przychody i zazwyczaj jest zajęciem chwilowym lub dodatkowym, w celu podreperowania domowego budżetu. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, gdyż gwarantuje płatny urlop, zasiłek chorobowy a w sytuacji wypowiedzenia umowy obowiązkowe jest zachowanie okresu wypowiedzenia. Jego długość uzależniona jest od długości przepracowanego okresu. Niestety jest to najmniej pożądany rodzaj umowy ze strony pracodawcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here