czy staż wlicza się do lat pracy

Obliczanie okresu zatrudnienia ma dla pracowników znaczenie w wielu sytuacjach. Wysługa lat jest ważna przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych. Dla pracowników sfery budżetowej ilość przepracowanych lat decyduje o wysokości dodatku do miesięcznego wynagrodzenia. Od lat pracy zależne są również wypłacane nagrody jubileuszowe.
Kodeks Pracy nie definiuje ani samego pojęcia stażu pracy ani nie podaje, jakie okresy do wysługi lat są zaliczane. Przyjęto więc zasadę, że do wysługi lat wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę a także zatrudnienie z tytułu powołania, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub wyboru. Do wysługi lat nie wlicza się zatrudnienia z umów zlecenia oraz umów o dzieło. A czy staż wlicza się do lat pracy?

Czy staż wlicza się do lat pracy?

czy staż wlicza się do lat pracyPoczątkujący pracownicy, na przykład lekarze po studiach, pytają często czy staż wlicza się do lat pracy. Jeśli zostali na staż przyjęci poprzez zawarcie mowy o pracę, to oczywiście cały okres stażu jest liczony do wysługi lat. Jeśli podczas stażu pracownik wykonywał pracę u dwóch różnych pracodawców, to do wysługi lat zalicza mu się tylko jeden okres – zatrudnienie nawet w kilku miejscach nie zwielokrotnia lat pracy zaliczanych do wysługi.
Obliczanie wysługi lat do emerytury dotyczy wszystkich, ale na co dzień jest wiele sektorów, gdzie nie ma to żadnego znaczenia. Wysługa lat to ważny element składowy wynagrodzeń pracowniczych w sferze budżetowej. Nauczyciele po trzech latach pracy mają doliczany do pensji tak zwany dodatek za wysługę lat. Pierwszy dodatek ma wysokość 3% wynagrodzenia zasadniczego. Po dwudziestu latach pracy poziom dodatku się zatrzymuje i niezależnie od tego, ile lat nauczyciel jeszcze będzie pracować, to już zawsze w szkole dostanie maksymalnie 20% dodatku z tytułu wysługi. Ilość przepracowanych lat będzie miała jednak znaczenie dla nagród jubileuszowych. Pierwszą otrzymuje się po 15 latach pracy a następne co pięć lat.

Do wysługi lat nie dodaje się okresów samozatrudnienia. Jeśli ktoś prowadził przez 10 lat działalność gospodarczą a potem zatrudnił się na umowie o pracę, to jego wysługa lat wynosi 0. Obliczanie wysługi poza sferą budżetową rządzi się innymi prawami. W firmach prywatnych tylko wewnętrzne regulaminy decydują o tym, czy wysługa lat ma znaczenie dla wysokości wynagrodzenia. Do celów emerytalno-rentowych do kresu zatrudnienia wlicza się jeszcze inne okresy, w których praca faktycznie nie była świadczona. Takimi okresami są na przykład urlopy bezpłatne, macierzyńskie, czas studiów, służba wojskowa, okres wychowywania dzieci.

Czy staż się opłaca?

Dla wielu osób staż pracy kojarzy się nieodpłatną pracą i parzeniem porannej kawy dla szefa. Obecnie wydaje się, że ten stereotypowy obraz odchodzi już powoli do lamusa. Oczywiście zazwyczaj staż nie jest odpłatny, jednak coraz częściej zdarzają się jednak sytuacje kiedy stażyści mogą liczyć na swego rodzaju gratyfikację. Również stereotypowe parzenie kawy, to już raczej historia. Obecnie stażyści są całkiem poważnie traktowani przez pracodawców, którzy szukają odpowiednich ludzi na kluczowe stanowiska z firmie. Być może ma to związek z sytuacja na rynku pracy, gdzie dobry i lojalny pracownik jest na wagę złota. Dlatego taki staż, jest okazją dla pracodawcy na przyjrzenie się bliżej potencjalnemu pracownikowi, oraz jego odpowiedniego wyszkolenia i przygotowania do objęcia samodzielnego stanowiska pracy.

czy staż wlicza się do lat pracyNaturalnie sam staż opłaca się również potencjalnemu pracownikowi. Oczywiście jest jeden poważny minus takiego rozwiązania – brak wynagrodzenia lub jego minimalna wysokość przez parę miesięcy. Dodatkowo stażysta nie ma takich samych praw jak pracownik na etacie. Jednak staż ma mnóstwo plusów. Przed wszystkim możemy poznać specyfikę pracy w danej branży. I możemy to zrobić zupełnie niezobowiązująco bez podpisywania długoterminowej umowy. Dzięki stażowi poznamy w praktyce to wszystko, czego wcześniej uczyliśmy się na studiach, czyli znaliśmy zaledwie od strony teoretycznej. To również okazja, aby dać się poznać potencjalnemu pracodawcy od jak najlepszej strony. Taki staż może bowiem więcej zrobić dla nas dobrego niż najlepiej napisane CV. Również dzięki stażowi możemy na własnej skórze przekonać się, czy praca w takiej akurat branży nam odpowiada i czy tego właśnie się spodziewaliśmy. Mimo wszystko nadal staże nie cieszą się jeszcze tak dużą popularnością. Właśnie brak regularnych zarobków w tym czasie, znacznie zniechęca młodych ludzi do podejmowania takiej formy zatrudnienia.

Jak poradzić sobie podczas stażu?

Staż oznacza kilka miesięcy bez stałej pensji. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić. W uprzywilejowanej sytuacji są osoby, które posiadają jakieś oszczędności. Jeśli jednak takowych nie posiadasz, warto pomyśleć o dorabianiu po godzinach. Może to być bardzo męczące, ale pozwoli na stały dopływ środków finansowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here