Co warto wiedzieć podczas zakupu alkomatu

Planując zakup alkomatu należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jak często i na jaką skalę będziemy go używać? Istnieje bowiem szeroka gama tych urządzeń, spośród których jedne można stosować do indywidualnych potrzeb, a z kolei inne – na szeroką, masową skalę, chociażby do testowania personelu w dużych zakładach pracy.

O tym mało kto wie!

Mało kto wie, że nie tylko alkohol spożywany w postaci napojów alkoholowych może powodować wzrost stężenia alkoholu we krwi. Także niektóre leki, na bazie ekstraktów alkoholowych, powodują, że znajdzie się on w naszym krwiobiegu. Z tej perspektywy inwestycja w sprawdzony i dobry alkomat, nabiera jeszcze większego znaczenia.

Gdzie przyda się alkomat?

Do zakupu alkomatu powinny nas skłonić również obiektywne statystyki z miejsc wypadków. Ale pamiętajmy, że choć w przypadku kierowania pojazdami mechanicznymi dochodzi do największej liczby wypadków, to nie są one jedynym obszarem, gdzie należy zachować bezwzględną trzeźwość. Miejsce pracy, to również przestrzeń, w której wymagana jest trzeźwość, a pracodawca może mieć prawo do jej kontroli.

Policyjne statystyki alarmują!

Odnosząc się do policyjnych statystyk drogowych, to w samym 2020 roku, kierowcy uczestniczyli w blisko 2500 wypadkach drogowych, w których zginęło ponad 320 osób, a niespełna 2700 odniosło obrażenia o różnym charakterze. Uczestnicy ruchu będący pod wpływem alkoholu spowodowali ponad 2000 wypadków, w których zginęły 271 osób, a rannych zostało ok. 2000 osób.

Kluczowe cechy dobrego alkomatu

Mając świadomość niemiłych konsekwencji związanych z kierowaniem w stanie nietrzeźwości, najlepiej jest zaopatrzyć się w sprawny, atestowany oraz poprawnie skalibrowany alkomat. Tylko jaki wybrać spośród naprawdę szerokiej gamy dostępnych urządzeń? Niektórzy polecają te, które są używane przez policję, ale nie sprawdza one się z kolei w przypadku masowych kontroli.

Dlatego przy zakupie zwróćmy uwagę na takie cechy, jak:

– platynowy i czuły sensor,
– system przypominający o konieczności kalibracji (np. po pięćsetnym pomiarze, lub po upływie pół roku),
– duży przejrzysty wyświetlacz, najlepiej w technologii LED,
– możliwość wydawanie komunikatów dźwiękowych,
– tryb automatyczny,
– szybki pomiar, maksymalnie do kilkunastu sekund (najszybsze mierzą nawet w 4 sekundy),
– skala pomiaru od 0,00 do co najmniej 4-5 promili,
– czas gwarancji, co najmniej 10 lat,
– tryb zasilania, sieciowy / USB lub z lekkimi bateriami, np. AAA lub AA,
– liczba wymiennych ustników lub posiadanie ustników wielokrotnego użytku (szczególnie przydatnych przy pomiarach masowych),
– możliwość zapamiętywania wyników (nawet do 100 pozycji).

Uwzględnienie powyższych parametry techniczne alkomatów, będziemy mogli zwrócić szczególną uwagę na te cechy, które sa optymalne w naszym przypadku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here